Strona głównaEdukacjaWracaj do szkoły, bez względu na wiek. Będziesz dłużej żyć

Wracaj do szkoły, bez względu na wiek. Będziesz dłużej żyć

Niedawno zaczął się nowy rok akademicki i studenci na nowo zaczęli oblegać biblioteki. Wśród nich są także seniorzy uczący się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku - ta forma poszerzania kulturalno-intelektualnych horyzontów wśród ludzi dojrzałych i starszych jest w Polsce coraz powszechniejsza. I słusznie. Im dłużej się uczysz, tym większe masz szanse na długowieczność.
Wracaj do szkoły, bez względu na wiek. Będziesz dłużej żyć Warto wrócić do szkoły także po wielu latach przerwy. daje wiele korzyści - poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne.

Idź na studia w dojrzałym wieku. Taka aktywność pomaga ludziom odzyskać pewność siebie i zachęca do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Co więcej, dzięki ludzie stają się bardziej towarzyscy i łatwiej porzucają .

Uczeni z Uniwersytetu Oxfordzkiego podzielili uczestników badań na siedem grup, z których każda miała uczestniczyć przez siedem miesięcy w kursie śpiewu, rękodzieła lub twórczego pisania. Przed rozpoczęciem zajęć, w trzy miesiące później i po ich zakończeniu uczestnicy wypełniali kwestionariusz oceniający ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Okazało się, że chodzenie do szkoły daje dużo korzyści - i fizycznych, i psychicznych. Starsi studenci byli bardziej zadowoleni ze swojego życia, mieli większe poczucie własnej wartości i byli bardziej skłonni do angażowania się w aktywność fizyczną oraz otwarci na nowe doświadczenia.

„Studenci deklarowali, że zdobyli szereg korzyści, takich jak większa pewność siebie, poczucie większej kontroli nad swoim życiem i większa chęć sprostania nowym wyzwaniom. Niektórzy twierdzili, że uczestnictwo w zajęciach skłoniło ich do częstszej , choć kursy jej nie dotyczyły w sposób bezpośredni", mówi Eiluned Pearce, współautor badania.

Poza tym uczestnicy uznali, że chodzenie na zajęcia pozwoliło im rozwinąć nowe przyjaźnie i zwiększyło poczucie przynależności. Zaobserwowano też, że w im większym stopniu człowiek czuł się częścią grupy, tym bardziej jego zdrowie i dobre samopoczucie ulegało poprawie, dodaje Pearce.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy