Strona głównaEdukacjaWarsztaty biograficzne formą pracy edukacyjnej z osobami starszymi?

Warsztaty biograficzne formą pracy edukacyjnej z osobami starszymi?

O tym, że naprawdę tak jest, przekonały się uczestniczki zajęć 1 edycji Szkoły Liderów II stopnia, powołanej przez doktor Walentynę Wnuk. W środę 16 lipca, we Wrocławskim Centrum Seniora, seniorki uczestniczyły w spotkaniu „Warsztaty biograficzne jako forma pracy edukacyjnej z osobami starszymi”. Prowadziła je doktor Magdalena Wnuk-Olenicz, na co dzień zajmująca nauczaniem dorosłych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.
Warsztaty biograficzne formą pracy edukacyjnej z osobami starszymi? [fot. Wrocławskie Centum Seniora] Wśród uczestniczek znalazła się również doktor Walentyna Wnuk, która w Szkole liderów II stopnia przyjmuje właśnie taką rolę, oddając prowadzenie zajęć zaproszonym przez nią do szkoły specjalistom i praktykom związanym z osobami starszymi.

Na warsztaty autorstwa doktor Wnuk-Olenicz składały się liczne przykłady aktywnego uczenia się, uwzględniającego podstawową zasadę maksymy dydaktycznej „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól uczestniczyć, a zrozumiem”. Poprzez ćwiczenia zaproponowane przez prowadzącą seniorki miały okazję poznać edukacyjne i społeczne cele, jakie pełni w życiu każdego człowieka i jak jest przydatna w pracy dydaktycznej. Uczestniczki zajęć, poprzez opowiadanie o sobie i swoim życiu, przekonały się także o terapeutycznej mocy metod biograficznych, powiązanej również z autorefleksją nad własnym życiem, lepszym poznaniem i rozumieniem siebie, innych oraz otaczającego nas świata.

Ćwiczenia, zaproponowane przez prowadzącą, pokazały również, iż zabiegi sięgające do biografii człowieka mogą być wyzwoleniem, także ze złych emocji i doświadczeń życiowych, dają szansę na lepsze życie i spojrzenie na negatywne wydarzenia z innej perspektywy. Dzięki zajęciom o charakterze warsztatowym, seniorki, będące liderkami środowisk senioralnych, zrozumiały, że taka forma pracy wychodzi naprzeciw potrzebom dojrzałych osób, z którymi często spotykają się na co dzień w swych macierzystych organizacjach. Ważna jest zatem umiejętność wykorzystania „wiedzy życia”, budowanej własnym doświadczeniem, którą ludzie noszą w sobie i przypominanie o potrzebie dzielenia się doświadczeniem przez . Między innymi taką wiedzę uzyskały uczestniczki zajęć doktor Magdaleny Wnuk-Olenicz. Wzbogaciły tym samym same siebie, ale i sposób pracy w swej codziennej misji lidera organizacji senioralnej. Po skończonych zajęciach, uczestniczki nie kryły swego zadowolenia i podziękowań oraz słów uznania dla młodej pani doktor, która wprowadziła je w tajniki pracy dydaktycznej z wykorzystaniem ludzkiej biografii.

Panie będą miały okazję pogłębić swą wiedzę na kolejnym warsztacie biograficznym, tym razem o przyjaźni, który poprowadzi dla nich ponownie doktor Magdalena Wnuk-Olenicz. Zajęcia te odbędą się w środę 20 sierpnia o godzinie 11.00, w sali 27, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy