Strona głównaEdukacjaUczysz się języka obcego? 10 porad

Uczysz się języka obcego? 10 porad

W czasach globalizacji posługiwanie się językami obcymi to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Rozwijając kompetencje lingwistyczne - inwestujemy w swoją przyszłość. Ponadto, nauka języka obcego to świetnie ćwiczenie intelektualne. Pracujemy nad swoją pamięcią, poprawiamy zdolności koncentracji, a także podnosimy poziom naszego obycia kulturowego.
Uczysz się języka obcego? 10 porad [© mashe - Fotolia.com] Znajomość , a zwłaszcza języka angielskiego, którym współcześnie posługuje się 1,5 miliarda ludzi mieszkających na wszystkich kontynentach umożliwia nawiązanie znajomości, kontaktów biznesowych czy swobodne podróżowanie po świecie. Poniższe rady pozwolą zrozumieć ważne kwestie, a także uświadomią jak zorganizować sobie naukę języka obcego.

  1. Załóż sobie realne cele
    Na początku zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć i określ czas w jakim ma to nastąpić. Oczywiście taki, w którym jest to realne do spełnienia. Odpowiedni okres, w którym można przyswoić język obcy to kilka miesięcy - jest to bardzo motywujący i realistyczny termin. Dobrym pomysłem jest założenie sobie czasu, po którym będziesz w stanie przeczytać cały artykuł w gazecie bez potrzeby sprawdzania słówek w słowniku.

  2. Stale przypominaj sobie po co uczysz się języka obcego
    Przypominanie sobie po co uczysz się języka obcego pomaga motywować i napędza nas do dalszego działania. Dobrym pomysłem jest spisanie na kartce 10 powodów, dla których uczysz się danego języka i umieszczenie jej w widocznym miejscu, w którym często przesiadujesz. Pozwoli to Ci powracać do nich w momencie zwątpienia czy ogólnego zniechęcenia nauką.

  3. Nie ważne jak się uczysz, ważne by niosło to pozytywne skutki
    – Częsta dyskusja na temat tego jak się uczyć języków obcych schodzi na temat wykorzystania tradycyjnych albo innowacyjnych rozwiązań. Jednak według wielu uczonych ta debata gubi właściwy sens – mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły EnglishForYou. – Nie chodzi o to czy będziemy uczyć się online, offline czy przy pomocy aplikacji do tego służącej. Liczy się to jak w jednym miejscu można zgromadzić najważniejsze elementy języka i przedstawić je w przyjaznej formie dla ucznia, tak by wszystko było zrozumiałe. Podstawą jest tu konwersacja i praktyka, której nie zastąpią nawet najnowocześniejsze pomoce naukowe.

  4. Czytaj w obcym języku
    Czytanie jest jedną z czynności pogłębiających postęp w nauce języka, a także formą nauki przynoszącą najwięcej korzyści. Czytanie w obcym języku ukaże Ci słownictwo, którego nie doświadczysz w życiu codziennym, znormalizuje kłopotliwe i skomplikowane struktury gramatyczne. Na początku jest to trochę męcząca czynność, gdyż jednocześnie trzeba czytać i sprawdzać to czego się nie rozumiem. Jednak po pewnym czasie sekwencje i słowa zapadają w pamięć. Pierwsza książka przeczytana w języku obcym jest wielkim osiągnięciem, które przynosi wiele satysfakcji.

  5. Ucz się słownictwa razem z kontekstem
    Zapamiętanie długich list słówek może stanowić wyzwanie, nie mówiąc o tym jakie może być nudne. Dobry sposobem na naukę słownictwa jest przyswajanie słówek pochodzących na przykład z tekstów, które przeczytałeś. Ucząc się słówek i zwrotów, przyswoisz także gramatykę w jej naturalnym kontekście, czyli w zdaniu.

  6. Nie wierz w mit, że dorośli mają ciężej z przyswajaniem nowych rzeczy
    Dorośli i dzieci uczą się w inny sposób, jednak nie znaczy to, że nauka języka jest z góry skazana na porażkę. – Dzieci uczą się języków spontanicznie i instynktownie, a dorośli podchodzą do tego bardziej systematycznie, jednak osoby dojrzałe lepiej przyswajają słownictwo i struktury językowe niż małoletni. Wytrwały uczeń poradzi sobie bez względu na wiek – mówi Piotr Witkowski.

  7. Najpierw naucz się mowy ojczystej
    Posługiwanie się stanowi naturalną czynność, jednak wcale nie musi oznaczać, że robimy to dobrze. Kerstin Hammes z Fluent Language Blog sądzi, że postępy w nauce drugiego języka można zrobić jedynie w momencie zrozumienia swojego własnego języka. Ekspertka uważa, że uświadomienie sobie jak „działa” język ojczysty jest ważne przed rozpoczęciem przyswajania obcych zwrotów.

  8. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj
    Jeżeli chcesz nauczyć się dobrze rozumieć musisz dużo słuchać w obcym języku. Możesz słuchać muzyki, radia, oglądać filmy czy wiadomości. W Internecie można znaleźć wiele materiałów pomocnych w osłuchaniu się z melodią języka, który Cię interesuje. Jest to dobry sposób na naukę zwrotów i słówek, które zaczniesz przyswajać nieświadomie.

  9. Nie zakładaj, że od razu będziesz biegle posługiwać się obcym językiem
    Założenie sobie za cel biegłe posługiwanie się danym językiem jest zbyt wygórowane jak na początki nauki. Do wszystkiego trzeba dochodzić stopniowo, a nauczenie się płynnego mówienia wymaga czasu i cierpliwości.

  10. Pojedź do kraju, w którym używa się języka, którego się uczysz
    Dobrym pomysłem na sprawdzenie swoich umiejętności, a także dopełnienie nauki języka obcego jest podróż . W ten sposób można sprawdzić siebie i zobaczyć ile tak naprawdę się nauczyliśmy. Nie jest to opcja dostępna dla każdego, jednak jeśli możesz sobie na to pozwolić nie wahaj się ani chwili.
Stosowanie się do wyżej opisanych reguł umożliwi osiągnięcie założonych celów. Jednak musimy pamiętać, że do efektywnej nauki języka obcego konieczne jest otoczenie się nim w jak największym stopniu. Możemy wprowadzić go w swoje codzienne życie poprzez oglądanie filmów czy czytanie książek, dzięki czemu możemy uczyć się podczas przyjemnych zajęć.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:35:26, 01-09-2015 PaniMirka

    Zgadzam się z wymienionymi wyżej wskazówkami. Tylko jak czytać w języku obcym jak zaczyna się od podstaw? Sama uczę się metodą Emila Krebsa i muszę powiedzieć, że mi zdobyta wiedza wystarcza. Zawsze chciałam nauczyć się angielskiego. Kupiłam płyty z Krebsmethod.com (zadzwoniłam na infolinię ) i jestem bardzo zadowolona.
    Uczę się powoli, czasem dla pewności powtórzę którąś lekcję, ale i tak nauka idzie mi szybko. Kurs koncentruje się na języku mówionym, czyli tą dziedziną języka, która mnie interesuje. Polecam wszystkim koleżankom. Na naukę języków nigdy nie jest za późno.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy