Strona głównaEdukacjaTrzy sposoby na skuteczną naukę języka

Trzy sposoby na skuteczną naukę języka

Nauka języków bywa trudna i staje się wyzwaniem zarówno dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i ludzi dorosłych. Jednak dziś, w dobie podróżowania i mobilności, nawet osoby starsze muszą często od początku nauczyć się mówić w obcym języku. Istnieje szereg technik, które mogą ułatwić proces nauczania, a co więcej – uczynić go skutecznym i… zabawnym. Prezentujemy kilka z nich.
Co dwie półkule, to nie jedna

fot. Clker.com / PONSPoszukując skutecznego sposobu na warto zrozumieć, jak w czasie przyswajania wiedzy działa nasz mózg. Składa się on z dwóch półkul, z których każda specjalizuje się w nieco innych działaniach. Lewa jest związana z myśleniem analitycznym, racjonalizacją, logiką i zapamiętywaniem szczegółów. Prawa natomiast odpowiada za działania twórcze, przyswajanie kształtów, kolorów, form abstrakcyjnych czy metafor. Gdy uczymy się w sposób tradycyjny, czytając notatki lub książki, posługujemy się tylko lewą półkulą. Bezczynność prawej sprawia, że łatwiej się dekoncentrujemy, przez co nauka jest mniej efektywna.

Dowodem na „nudę" prawej półkuli są obrazki czy tzw. „szlaczki", które w czasie nauki często pojawiają się obok schludnych i rzeczowych notatek. Twórcze zapędy prawej części mózgu można wykorzystać na naszą korzyść. Warunkiem jest wybór odpowiedniej metody nauki...

Sposób pierwszy: Z mapą szybciej dotrzesz do celu

Tradycyjny sposób nauki oparty na wydobywaniu informacji z jednolitego tekstu jest, dla większości uczących się, mało skuteczny - ważne treści ubrane w długie i skomplikowane zdania są trudniejsze do wychwycenia, nie mówiąc już o zapamiętaniu. Aby wyróżnić najważniejsze kwestie warto skorzystać z techniki tworzenia tzw. map myśli. Tak sporządzone notatki pozwolą nie tylko usystematyzować zdobytą już wiedzę. Znacznie przyśpieszą także powtarzanie informacji.

Metoda ta polega na zapisaniu kluczowego pojęcia na środku kartki, a następnie rysowania od niego gałęzi, z których każda dotyczy innego zagadnienia. Z każdej wyrastają następne, obejmujące bardziej szczegółowe kwestie, aż do zapisania wszystkich ważnych informacji. Poszczególne gałęzie mogą mieć różną formę np. słów czy obrazków. Mogą różnić się wielkością i kolorami. Najistotniejsze elementy powinny się jednak wyróżniać.

- Technika ta doskonale sprawdza się przy nauce nowego słownictwa - wskazuje Krzysztof Baran, ekspert wydawnictwa PONS. - Dla każdego zagadnienia należy stworzyć oddzielną mapę zawierającą wybrane hasła. Jeśli w szkole omawiany jest np. temat żywności, mapa może przybrać formę stołu, na którym rozstawione będą różne produkty podzielone na odpowiednie kategorie. Łatwo możemy zaznaczyć te, które sprawiają nam trudność: wyjątki, związki frazeologiczne, synonimy, idiomy czy zwroty używane w różnych rejonach występowania danego .
fot. PONS
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy