Strona głównaEdukacjaTarnów: nowy rok akademicki w UTW

Tarnów: nowy rok akademicki w UTW

W Tarnowie, we wtorek, 22 września, odbyła się ogólnopolska inauguracja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W uroczystości wzięło udział ponad 700 osób z kilkunastu uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Małopolski.
Tarnów: nowy rok akademicki w UTW [fot. http://utw.pwsz.tarnow.pl/] pełnią funkcję ważnych centrów edukacyjno-kulturalnych dla seniorów. Za ich pośrednictwem osoby starsze mogą nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale także aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnych.

Uczestniczący w inauguracji minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił z kolei w swym wystapieniu uwagę na rozmaite korzyści, które odnoszą słuchacze Uniwersytetów. Należą do nich nie tylko i rozwijanie umiejętności, ale także aktywność społeczna i propagowanie zdrowego trybu życia. Bardzo ważnym aspektem zajęć jest także integracja międzypokoleniowa, przejawiająca się często także opieką nad innym seniorem, który z powodów zdrowotnych nie może dotrzeć na zajęcia.

– Największą wartością w uniwersytetach trzeciego wieku jest to, że ludzie znajdują tu szanse na spełnienie marzeń, których do tej pory nie udało się spełnić. To także interesująca forma organizacji wolnego czasu i sposób na zdobycie i uporządkowanie wiedzy. Nade wszystko jednak jest to możliwość poznania przyjaciół, kontakt z ludźmi i wyzwolenie z siebie dobrej energii w przekonaniu, że jeśli będziemy razem, to lżej przez ten tzw. wiek trzeci uda nam się przebrnąć mówiła do zebranych Maria Kanior, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Wykład inauguracyjny będący próba odpowiedzi na pytanie "Czy świat młodnieje?" wygłosił , reżyser i scenarzysta.

W Polsce działa ponad 500 UTW. Z zajęć przez nie organizowanych korzysta 150 tys. seniorów.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy