Strona głównaEdukacjaSzybkość przetwarzania informacji słabnie dopiero w później starości

Szybkość przetwarzania informacji słabnie dopiero w później starości

Szybkość umysłowa (mental speed), tj. szybkość, z jaką zajmujemy się sprawami wymagającymi niezwłocznego podejmowania decyzji, nie zmienia się znacząco pomimo upływu lat.
Szybkość przetwarzania informacji słabnie dopiero w później starości [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Psychologowie z Uniwersytetu w Heidelbergu przejrzeli dane dotyczące około miliona ludzi. Jak ustalono, szybkość przetwarzania informacji poznawczych pozostaje dość stabilna między 20 a 60 rokiem życia i osłabia się dopiero w .
Powszechne założenie jest takie, że im jesteśmy starsi, tym wolniej reagujemy na bodźce zewnętrzne. Gdyby tak było, przetwarzanie umysłowe byłoby najszybsze w wieku około dwudziestu lat, a następnie spadałaby wraz z kolejnymi latami - mówi Mischa von Krause. W eksperymencie internetowym z udziałem ponad miliona ludzi badani naciskali przycisk, aby pogrupować zdjęcia ludzi w kategorie „biali" lub „czarni", a słowa w kategorie „dobre" lub „złe". Dzięki zadaniu można było zmierzyć czas odpowiedzi, czyli czas trwania decyzji poznawczych.
Jak zauważono, przeciętny czas odpowiedzi badanych wzrastał wraz z wiekiem. Jednak nie było to spowodowane zmianami w . - Starsze osoby były wolniejsze, ale to dlatego, że odpowiadały ostrożniej i bardziej koncentrowały się na unikaniu błędów - wyjaśnia dr von Krause. Jednocześnie ustalono, że prędkość wykonywania motorycznego słabnie: starsi uczestnicy eksperymentu potrzebowali więcej czasu na naciśnięcie odpowiedniego klawisza po znalezieniu właściwej odpowiedzi.

Innym odkryciem badania było to, że średnia prędkość przetwarzania informacji spadała - i to stopniowo, a nie nagle - tylko w przypadku uczestników w wieku powyżej 60 lat. - Wygląda na to, że w trakcie naszego życia nie musimy obawiać się znacznego osłabienia szybkości umysłowej szczególnie nie w trakcie standardowego okresu zawodowego - mówi dr von Krause.

Oznacza to, że poważnego spadku sprawności w tym zakresie można spodziewać się tak naprawdę dopiero w późnej starości.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy