Strona głównaEdukacjaSześć powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

Sześć powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

Znajomość języka obcego nie tylko dobrze wygląda w CV - przydaje wielu rozmaitych korzyści, m. in. pomaga zachować dobrą pamięć czy podejmować lepsze decyzje. A to nie koniec listy benefitów z bycia poliglotą...
Powody dla których warto uczyć się języków obcych Na łamach brytyjskiego dziennika Telegraph przeanalizowano wyniki kilku badań i wywnioskowano, że kilkujęzyczne osoby mają inną strukturę mózgu niż ludzie biegli tylko w jednym języku.

  1. Opanowanie języka obcego czyni inteligentniejszym. Mówienie obcymi językami stanowi wyzwanie dla mózgu. Zatem, uczący się języka nie są dobrzy jedynie w tej dziedzinie, ale także uzyskują lepsze wyniki z testów ogólnych, a nawet lepsze rezultaty w testach matematycznych.
  2. poprawia pamięć. Mózg działa w tym przypadku podobnie do mięśni - wykazuje lepszą sprawność, jeśli jest regularnie ćwiczony.
  3. Posługiwanie się językiem obcym uczy robienia kilku rzeczy w tym samym czasie. Osoby wielojęzyczne używają na przemian różnych systemów lingwistycznych, kiedy mówią i piszą. Automatycznie stosują później tę umiejętność w innych obszarach. Sposoby, jakich używają na co dzień, aby się skupić czy tłumić określone impulsy, działają sprawniej.
  4. Poliglotyzm wspomaga racjonalne podejmowanie decyzji. pomaga dostrzec niuanse pomiędzy słowami i wybierać te bardziej adekwatne w danym kontekście. Ta umiejętność pomaga im w trudnych sytuacjach.
  5. Nauka języków obcych może sprawić, że pierwsze objawy i pojawiają się później. U osób znających tylko język ojczysty pierwsze oznaki demencji pojawiają się średnio w wieku 71,4 lat, u poliglotów natomiast występują średnio w wieku 75,5 lat. Oczywiście także inne czynniki mają tu znaczenie, m. in. poziom wykształcenia, wysokość dochodów, zdrowie fizyczne i płeć.
  6. Znajomość języka obcego pozwala udoskonalić mowę ojczystą. Dzięki nauce innego języka jesteśmy bardziej świadomi mechanizmów lingwistycznych, np. takich jak prawidłowa koniugacja. Wiedza filologiczna jest przydatna, aby poprawnie mówić i pisać we własnym języku. Ludzie, którzy mają świadomość lingwistyczną, skuteczniej się komunikują, a nawet ich zmysł słuchu ulega poprawie, bo mają mniej kłopotów z koncentracją na różnych dźwiękach.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć