Strona głównaEdukacjaStarzenie się jednym z priorytetów europejskich badań naukowych

Starzenie się jednym z priorytetów europejskich badań naukowych

Naukowcy pomagają Europie, a w szczególności UE, sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed regionem starzenie się populacji i spadający wskaźnik urodzin. Stawiają również czoła rozdrobnieniu, które wpływa na oddziaływanie i skuteczność międzynarodowych i interdyscyplinarnych prac badawczych. Projekty ERA-AGE 1 i 2 (Europejska Przestrzeń Badawcza w dziedzinie starzenia się 1 i 2) w ramach ERA-NET poczyniły ogromne postępy w rozwiązywaniu tych problemów poprzez konsolidację zasobów badawczych i wiedzy specjalistycznej oraz optymalizację wpływu badań naukowych na politykę, praktykę i opracowywanie produktów. Dzięki projektom ERA-AGE 1 i 2 Europa odpowiada na zagadnienia, które każdemu leżą na sercu.

W ramach projektu ERA-AGE 1 przeprowadzono konsolidację umiejętności i wiedzy w celu koordynacji badań nad starzeniem się i uruchomiono interdyscyplinarną Europejską Przestrzeń Badawczą (ERA) w dziedzinie badań naukowych nad starzeniem się. Najważniejszą rzeczą było pomóc Europie w wykorzystaniu inwestycji już poczynionych w tej dziedzinie. Na sukcesie projektu ERA-AGE 1 oparł się projekt ERA-AGE 2, który uruchomiono w celu zapewnienia długofalowych korzyści czerpanych z ERA w dziedzinie starzenia się.

Zdaniem koordynatora ERA-AGE, Alana Walkera, profesora polityki społecznej i gerontologii społecznej Uniwersytetu w Sheffield w Wlk. Brytanii, starzenie się ma ogromne znaczenie dla podmiotów życia publicznego i politycznego.

"Starzenie się definiowane jest na wiele sposobów. Podmioty życia publicznego i politycznego mają tendencję do postrzegania go w terminach chronologicznych, gdzie za próg przyjmuje się 60 lub 65" - powiedział CORDIS News profesor Walker. "Bardziej pomocne jest postrzeganie go w perspektywie funkcjonalnej. Co ludzie są w stanie robić, czy też innymi słowy, jakie szkody zostały poczynione w ich organizmach i umysłach w ciągu życia. To ważne, ponieważ struktura społeczeństw europejskich zmienia się w zasadniczy sposób, tj. mniej jest młodych, więcej starszych, a przy wydłużającej się z roku na rok średniej długości życia coraz więcej jest osób w bardzo podeszłym wieku."

Przed rozpoczęciem projektu, zespół ERA-AGE ustalił, że jednym z najpoważniejszych zagadnień, z jakim musi zmierzyć się społeczność naukowa w dziedzinie starzenia się jest brak koordynacji prac. Mimo zaangażowania wielu krajów "każdy z nich podąża własną ścieżką, niezależnie od tego, ile razy przecina się ona ze ścieżką innego kraju" - podkreśla profesor Walker. Problem polegał na ogromnej skali powielania się prac. Zauważa również, że znaczny niepokój wzbudza brak kompetencji w następnym pokoleniu naukowców w tym obszarze.

Do akcji wkracza więc program ERA-NET, który był doskonałym narzędziem projektu ERA-AGE, ponieważ skutecznie gromadzi krajowe organizacje badawcze, takie jak ministerstwa i rady ds. badań naukowych, w ramach skoordynowanych prac.

Wypowiadając się na temat wkładu projektów ERA-AGE 1 i 2 w stworzenie ERA, profesor Walker zauważa: "Odbywało się to na wiele sposobów - poprzez zgromadzenie partnerów w formie konsorcjum w celu wymiany wiedzy i dobrych praktyk w pojawiających się programach naukowych poświęconych starzeniu się (powołanie fundacji na rzecz ERA); uruchomienie udanego programu dla doktorów FLARE (Przyszli liderzy badań nad starzeniem się w Europie), którego celem było budowanie kompetencji, angażując głównych interesariuszy (z dziedziny badań biologicznych, medycyny i socjologii) w dyskusję na temat priorytetów badań naukowych nad starzeniem się; zaplanowanie pierwszego w Europie programu badań naukowych w tej dziedzinie."

Jeżeli chodzi o wpływ prac prowadzonych w ramach ERA-AGE 1 i 2 na społeczność naukową i ogół społeczeństwa, to korzyści jest wiele i są one ogromne. "Wpływ ten obejmuje zaangażowanie szerszej społeczności naukowej w przedsięwzięcia badawcze nad starzeniem się, poczucie europejskiej społeczności naukowej, nacisk na interdyscyplinarne podejścia do badań naukowych nad starzeniem się, nową grupę młodych naukowców zajmujących się tą dziedziną oraz zauważalne zainteresowanie w Europie" - podkreśla profesor Walker. "Oddziaływanie na społeczeństwo będzie następstwem samych badań, ale już teraz projekty FLARE rzutują na wiele rzeczy, na przykład na nowe podejścia do łagodzenia problemu utraty włosów w późniejszym okresie życia czy zrozumienie kwestii etycznych powiązanych z nowymi lekami i technikami przeciw starzeniu się."

Choć przyszłość sieci nie jest pewna, wiemy, że ta wymiana wiedzy i interdyscyplinarna współpraca naukowców z wielu dziedzin okazuje się owocna dla wszystkich Europejczyków, zarówno młodych, jak i starszych. Państwa członkowskie UE uznały wagę tej dziedziny. Rada ds. Konkurencyjności zwróciła się do Komisji z prośbą o rozważenie uruchomienia w 2011 r. Wspólnej Inicjatywy Programowania w zakresie zmian demograficznych, z którą ERA-AGE zaproponowała współpracę.

Dzięki wsparciu finansowemu na kwotę niemal 1,7 mln EUR, projekty ERA-AGE 1 i 2 zgromadziły ekspertów z Austrii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Izraela, Luksemburga, Łotwy, Rumunii, Szwecji, Wlk. Brytanii i Włoch.

Więcej informacji:

ERA-AGE:


Uniwersytet w Sheffield:


Program ERA-NET:


Wspólne programowanie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć