Strona głównaEdukacjaStartuje kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego"

Startuje kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego"

Kampania społeczno-informacyjna "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego" rozpoczyna się 18 maja. Będzie trwała do połowy czerwca. Pierwsze spotkania w terenie odbędą się w woj. małopolskim, podkarpackim i pomorskim. Celem tej kampanii jest przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę jest decyzją indywidualną.
Startuje kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego" [Fot. Bojan - Fotolia.com] Jak podkreślają uczestnicy kampanii, przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, ale wyborem. Podczas spotkań przedstawiciele ministerstwa będą m.in. przekonywać, że obecny algorytm obliczania świadczenia emerytalnego premiuje dłuższe pozostawanie w . Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8 proc. wyższe świadczenie. Minister oraz wiceministrowie mają też przypominać, że pomimo obniżenia wieku emerytalnego od 1 października nadal będzie obowiązywać 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników.

Obecnie ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy czy planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

Decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, ale aby go świadomie dokonać pomocne są dokładne kalkulacje. Powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

Kampanię realizują wspólnie MRPiPS, Kancelaria Prezydenta, NSZZ "Solidarność", z udziałem ZUS.

MRPiPS/Solidarność

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy