Strona głównaEdukacjaStarszy mózg też uczy się „nowych sztuczek”

Starszy mózg też uczy się „nowych sztuczek”

Osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak młodsze w testach wzrokowej pamięci krótkotrwałej. Co ciekawe jednak, seniorzy używają innych obszarów mózgu niż ludzi młodsi.Starszy mózg też uczy się „nowych sztuczek"
Starszy mózg też uczy się „nowych sztuczek” [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wcześniej koncentrowano się głównie na porównaniach aktywności młodego i starego mózgu, teraz skupiono się na tym, jak wzajemne oddziaływanie regionów mózgu wiąże się z funkcjonowaniem poznawczym i .

- Starszy mózg jest bardziej odporny niż nam się wydaje. Jeśli starzejące się mózgi potrafią znaleźć sposoby na zrekompensowanie , może to mieć ważne implikacje dla działań na rzecz poprawy pamięci - mówi dr Randy McIntosh z Uniwersytetu w Toronto.

Dziesięć młodych osób (w wieku 20 - 30 lat) i dziewięć starszych (60 - 79 lat) uczestniczyło w tych samych wizualnych testach krótkotrwałej, a aktywność mózgu mierzono za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). PET mierzy krew mózgową i działa jako marker pokazujący, które obszary mózgu są aktywne się podczas zadania pamięciowego.

Naukowcy zmierzyli zdolność uczestników do rozróżniania bodźców w odstępach półsekundowych i czterosekundowych. Ustalono, że młodzi i starsi uczestnicy równie dobrze wykonują zadanie pamięciowe, ale układy nerwowe i ścieżki wspierające wydajność różniły się między młodymi i starszymi. Chociaż do pewnego stopnia nakładały się obszary mózgu wspierające wydajność, komunikacja neuronowa między tymi obszarami była znacznie słabsza u osób starszych.

Starsi ludzie kompensowali tę słabość aktywując określone obszary mózgu, w tym hipokamp i grzbietową korę przedczołową. Szczególnie interesujące było zaangażowanie hipokampa w starszym mózgu, ponieważ region ten jest zwykle używany do bardziej skomplikowanych zadań pamięciowych, takich jak uczenie się na pamięć sztuk Szekspira.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy