Strona głównaEdukacjaStarszaki wracają do szkoły - Uniwersytety Trzeciego Wieku pękają w szwach

Starszaki wracają do szkoły - Uniwersytety Trzeciego Wieku pękają w szwach

Jak wynika z dostępnych badań i przeprowadzonych rozmów, swoje horyzonty coraz chętniej poszerzają osoby po 50. roku życia. Wstępują w szeregi słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku albo uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach.
© diego cervo - Fotolia.comWspółczesne społeczeństwo krajów rozwijających cechuje starzenie się ludności. Oczekuje się, że do roku 2060 podwoi się liczba osób w wieku 65 lat i powyżej w stosunku do osób w wieku produkcyjnym. Teorie psychogerontologiczne wskazują, że starzenie się biologiczne (wiek biologiczny) nie determinuje wieku psychicznego (rozumianego jako funkcje intelektualne, zmiany osobowościowe, funkcjonowanie zmysłów) czy społecznego (rozumianego jako sytuacja społeczna jednostki w stosunku do jej roku życia).

Dlatego tak ważne jest, aby włączać osoby w wieku okołoemerytalnym do systemu kształcenia ustawicznego, umożliwiając im aktywne uczestnictwo w zachodzących wokół nich procesach i dając szansę zachowania , psychicznej i fizycznej.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to najpopularniejsza w ostatnich latach forma edukacji ludzi starszych. W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1975 roku w Warszawie. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Jak podaje portal UTW.pl, najliczniejszą grupą słuchaczy może się poszczycić UTW z Krakowa, w którym liczba słuchaczy wynosi ponad 1800. Jak wynika z badania diagnostycznego Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, po 2000 roku (po wprowadzeniu Strategii Lizbońskiej, której jednym z głównych elementów jest koncepcja ) w naszym kraju nastąpił dynamiczny wzrost liczby . Zanotowany wzrost świadczy o wysokim zapotrzebowaniu osób starszych na uczestnictwo w oferowanych przez te placówki możliwościach aktywności edukacyjnej i społecznej.

Niestety w dalszym ciągu na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej Polska nie wypada najkorzystniej - według Eurostatu wskaźnik aktywności edukacyjnej Polaków znajduje się w przedziale 2,9-6,2%, plasując nas poniżej europejskiej średniej, która wynosi 10%. GUS podaje, że wśród osób w wieku 25-64 lata jedynie co trzecia podjęła (kontynuowała) w badanym okresie jakąkolwiek formę aktywności edukacyjnej (uwzględniając samokształcenie), a tylko co piąta uczestniczyła w kształceniu formalnym i/lub pozaformalnym. Ciągle też bardzo mocno widoczny jest trend w ramach którego wraz z wiekiem rośnie odsetek osób niedokształcających się w żadnej formie.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy