Strona głównaEdukacjaSposoby na utrzymanie umysłu i pamięci w dobrej kondycji

Sposoby na utrzymanie umysłu i pamięci w dobrej kondycji

Nie jesteśmy całkowicie zdeterminowani genetyką, stan naszego umysłu zależy także od nas samych. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie „mięśni" znajdujących się pomiędzy uszami, piszą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Dyskusje między naukowcami zajmującymi się badaniem mózgu przekonują, że codziennie można trenować „łepetynę" na różne sposoby.
Sposoby na utrzymanie umysłu i pamięci w dobrej kondycji [© Nikolay Petkov - Fotolia.com] Jest ich wiele:

1. Niech twoim małym co nieco będą np. migdały i jagody zamiast słodyczy. Ponieważ takie zdrowe przekąski obniżają poziom cukru, mogą poprawić jakość zdolności poznawczych. Kwasy tłuszczowe Omega 3 zawarte w migdałach i antyoksydanty w jagodach pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

2. „Zatańcz ze mną jeszcze raz". Tak śpiewała Edyta Bartosiewicz i - jakkolwiek trudno o egzegezę tekstu odnoszącą się do funkcjonowania umysłu - można rozwinąć wspomniane słowa w tym kierunku. Taniec jest bowiem aktywnością mającą pozytywny wpływ na mózg - dzięki nauce nowych ruchów aktywujemy ośrodek odpowiadający za formowanie nowych połączeń neuronowych. Ponadto, taniec niweluje poziom odczuwania stresu.

3. Uwielbiasz chrupać grzanki? Zamień je na orzechy włoskie. Zawarte w nich kwasy Omega 3 poprawiają nastrój i łagodzą stany zapalne, które mogą prowadzić do śmierci komórek mózgowych. Pomogą też uzupełnić niedobory melatoniny, co usprawnia pracę mózgu.

4. Weź psa ( i siebie samego/samą) na spacer. Dreptanie choćby przez dwadzieścia minut dziennie może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, zbyt znaczna jego ilość powoduje, że jesteśmy ospali i trudniej nam się myśli.

5. Dodaj wyciąg z wrońca widlastego do diety. To zioło sprzedawane jest w USA pod nazwą hupercyna A. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, chroni mózg przed uszkodzeniem i zapobiega zaburzeniom pamięci. Spowalnia rozwój demencji.

6. Zaangażuj się. Dziś potrzeba licznych ochotników do pracy w szpitalu, bibliotece, arboretum, muzeum, etc. Dzięki wolontariatowi zaczniesz uczyć się nowych rzeczy, co pozytywnie wpływa na kształtowanie się nowych połączeń neuronowych. Co więcej, interakcje z ludźmi pomogą poprawić samopoczucie i złagodzić stres, który osłabia pamięć.

7. Zagraj na komputerze lub konsoli. Wii, Ninetendo DS i inne „zabawki" tego rodzaju oferują trening zarówno zdolności umysłowych, jak i sprawności fizycznej. Pozwalają ćwiczyć pamięć, uczą nowych rzeczy, wymagają pewnego wysiłku fizycznego.

8. Jesteś mistrzem w sudoku? Znajdź nową rozrywkę. Jeśli osiągnąłeś/osiągnęłaś perfekcję, poszukaj nowych gier, szarad, rodzajów krzyżówek, etc. Spróbuj skierować swoje zainteresowanie na coś, nad czym musisz popracować, do czego nie masz „naturalnych" skłonności. W mózgu nie tworzą się bowiem nowe połączenia, jeśli stale rozwiązujemy analogiczne zadania, bądź wykonujemy podobne czynności.

9. Eliminuj bodźce stresowe. Fakt, że kochasz niedomagającego członka rodziny, nie oznacza, że sam/sama musisz zmagać się z kłopotami. Staraj się niwelować czynniki wywołujące stres, rozładować napięcie, obok trudnych zadań, np. pielęgnacyjnych, nie rezygnuj z interakcji z innymi.

10. Rozejrzyj się. Chyba każdy z nas ma utarte ścieżki z domu na parking czy przystanek, z pracy do sklepu, etc. Spróbuj znaleźć inną drogę lub rozejrzeć się na tej, którą zwykle chadzasz. Może się np. okazać, że pominąłeś/pominęłaś jakieś ciekawe zdobienia kamienic dotychczas nigdy nie zwróciły twojej uwagi albo że jakiś budynek skrywa interesującą historię. Poszukiwanie nowych szczegółów stymuluje mózg, zapobiega atrofii komórek.

11. Słowa to nie wszystko. Kiedy obudziłeś/aś się tego ranka, jak jasne światło wpadało to twojego pokoju? Jaki zapach unosił się w powietrzu, gdy otworzyłeś/aś okno? Jak wiele kolorów mogłeś/aś spostrzec w swoim ogrodzie? Zauważaj i wspominaj takie szczegóły, angażowanie licznych zmysłów w proces percepcyjny przyspiesza rozwój komórek różnych części mózgu.

12. Uważnie słuchaj opowieści przyjaciół. Wielu z nas wie, jak trudno znaleźć dobrego słuchacza - przejętego naszymi historiami i dostatecznie empatycznego. A niezbyt zaangażowane audytorium sporo traci. Kiedy notujesz w umyśle detale i wizualizujesz to, co słyszysz, aktywizujesz różne obszary w mózgu, pobudzasz także te odpowiedzialne za formowanie się pamięci.

13. Wypijaj dwie filiżanki herbaty z gotu kola. To ajurwedyjskie zioło, używane od wieków w Indiach, reguluje poziom dopaminy. Roślina wspomaga pracę mózgu i stymuluje działanie centralnego systemu nerwowego. Poprawia funkcje mentalne, pamięć, wzmacnia witalność, dodaje energii, poprawia samopoczucie.

14. Spróbuj nowych herbat. Herbaty z ziołem Tulsi lub żeń-szeniem pomaga ograniczyć nadprodukcję hormonu stresu, kortyzolu, który może osłabiać pamięć.

15. Kup sobie kalendarz. Albo lepiej - zaopatrz się w kilka i umieść je różnych pomieszczeniach. Sprawdzając, jaki mamy dziś dzień, pozostajemy skoncentrowani i zorientowani. Tworzymy w umyśle plany na najbliższy czas, kreujemy mentalne obrazy.

16. Zapisz się na kurs. Taki, który pozwoli ci rozwinąć hobby, nauczyć się nowego języka, etc. Naukowcy wskazują, że uczestnictwo w tego rodzaju edukacji może powstrzymać tempo rozwoju demencji.

17. Napij się. Najlepiej czerwonego wina - kobietom poleca się dwie lampki tygodniowo, mężczyznom trzy. Trunek ten zawiera silny antyoksydant resveratrol, który powstrzymuje wolne rodniki przed niszczeniem komórek mózgowych.

18. Noś kask. Jeśli jeździsz na rowerze, to bardzo ważne. Upadek i spowodowany nim wstrząs mózgu może znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju demencji.

19. Nie zapomnij o badaniu hormonów tarczycy. Mają znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jeśli ich poziom jest niedostateczny, może cierpieć z powodu stanów depresyjnych, czuć się zmęczony/a, a nawet zamroczony/a.

20. Bądź na bieżąco. Czytaj informacje, obejrzyj dziennik, to świetny materiał do dyskusji z przyjaciółmi, którego obróbka aktywizuje umysł.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy