Strona głównaEdukacjaSposób na koncentrację, gdy doświadcza się lęku

Sposób na koncentrację, gdy doświadcza się lęku

Jeśli spiszesz swoje lęki i obawy, lepiej skonentrujesz się na zadaniach, jakich musisz się podjąć.
Sposób na koncentrację, gdy doświadcza się lęku [fot.  Free-Photos z Pixabay]
i ciągłe zamartwianie się to jedne z coraz powszechniejszych zaburzeń, które przeszkadzają w codzienne funkcjonowaniu i osłabiają radość życia. pomagają sobie z nimi radzić, jednym ze sposobów na ich osłabinie jest też spisanie .

Wielu ludziom pomaga „przegadanie" problemów. I rzeczywiście, szczera rozmowa to jeden z ważnych elementów zarówno profesjonalnych terapii, jak i powierzania problemów w gronie bliskich, zaufanych ludzi. Zgodnie z wynikami nowych badań, efektywne może być spisanie swoich zmartwień. Według uczonych z Michigan State University napisanie tego, co nas dręczy, pozwala lepiej na tym, co jest do zrobienia.

Psychologowie od dawna wiedzą, że nieustanne zmartwienia zużywją nasze zasoby mentalne. Lęk nas nie opuszcza i ciągle wykorzystuje część sił umysłowych. Kiedy więc trzeba zrobić coś wymagającego skupienia, niejako automatycznie zmusza się mózg do wielozadaniowości, a to z kolei nie sprzyja skuteczności.

Amerykańscy badacze odkryli teraz, że uczestnicy, którzy ekspresyjnie pisali o swoich uczuciach, efektywnie rozpraszali zmartwienia i umożliwiali mózgowi bardziej wydajną pracę. Jednocześnie ustalono, że osoby, które nie pisały o swoich uczuciach i doświadczały stresu, były mniej skuteczne, zużywając intelektualną energię na analizę trosk.

Według ekspertów takie skonkretyzowanie niepokojów i przeniesienie ich na papier pomaga skupić się na tym, co trzeba zrobić i przygotować się na stresujące zdarzenia w przyszłości, „uwalniając" przestrzeń mózgową.

O badaniach można przeczytać w magazynie Psychophysiology.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy