Strona głównaEdukacjaSeniorzy i języki obce. Na naukę nigdy za późno

Seniorzy i języki obce. Na naukę nigdy za późno

W naszym kraju edukacja w zakresie języków obcych wśród seniorów staje się coraz popularniejsza. Dojrzałe osoby chcą uczyć się języka obcego z różnych przyczyn, nie tylko dla własnej przyjemności. Poszerzanie zdolności językowych nie jest przecież przewidziane jedynie dla osób młodych.
Seniorzy i języki obce. Na naukę nigdy za późno [© Igor Yaruta - Fotolia.com] Korzystanie z bogatej oferty szkół językowych czy prywatnych korepetycji jest stereotypowo kojarzone z młodszą grupą docelową, a więc maturzystów, studentów, czy osób, dla których władanie językiem obcym jest podstawowym wymogiem w pracy. Zapomina się natomiast o seniorach, którzy chcą uczyć się języka nie ze względu na pracę czy przygotowanie do egzaminów, ale po prostu, z przyjemności.

Języki nie tylko na uniwersytecie

Coraz popularniejszymi miejscami w Polsce, gdzie mogą poszerzać swoją wiedzę, nie tylko z zakresu języków obcych, są Uniwersytety Trzeciego Wieku. W naszym kraju działają one już od lat 70-tych, a obecnie takich placówek w kraju jest 110, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Głównym powodem podjęcia się , często już na emeryturze, jest chęć mądrego zagospodarowania wolnym czasem, którego ma się więcej niż wcześniej. Nauka języka jest atrakcyjnym urozmaiceniem dla codziennie wykonywanych czynności. Starsza osoba nie musi być przecież kojarzona tylko z oglądaniem seriali i opiekowaniem się wnuczętami.

Uniwersytety są w modzie, ale seniorzy chcący nauczyć się języka szybciej i efektywniej, na przykład ze względu na zagraniczną wycieczkę, korzystają z ofert szkół językowych.

- Z mężem od zawsze marzyliśmy o kilkutygodniowych wczasach, a nie chcąc korzystać z pomocy tłumacza, zdecydowaliśmy się na półroczny kurs w szkole językowej. Taka nauka to doskonały trening umysłu i świetna zabawa – uważa Pani Janina z Warszawy.

Opłaca się? Tak!

Nauka języka ma być dla osób starszych przyjemnością, jednak czasem można natrafić na różnego rodzaju trudności. Kluczem może być motywacja ucznia. Z czym seniorzy mogą mieć ponadto największe problemy?

- Ważnym elementem jest oswajanie się z językiem poprzez słuchanie nagrań audio czy oglądanie anglojęzycznych programów, gdyż dla osób starszych największym problemem jest poprawna wymowa niektórych wyrażeń. Nie możemy oczekiwać od takich osób nienagannego akcentu, więc przede wszystkim stawiamy na zakres słownictwa i umiejętność porozumienia się w codziennych sytuacjach – mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej English For You.

Dla osób neutralnych, a także dla samych zainteresowanych, najczęściej stawianym pytaniem jest, czy w ogóle opłaca się uczyć języka w starszym wieku? Nic tak mocno nie pobudza do myślenia i ćwiczy pamięci jak przyswajanie nowych rzeczy, a jeśli dodatkowo wiąże się to z wymiernymi korzyściami, to jedyną właściwą odpowiedzią jest: tak, opłaca się!

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:19:53, 07-11-2014 ~gość: 195.135.230.xxx

    I to jest super, że seniorzy mogą bez przeszkód uczyć się języków obcych. Mój dziadek choć umiał niemiecki teraz na emeryturze szlifuje go i uczy się więcej nowych słówek chociażby.
    Ostatnio w sieci znalazłam też artykuł dotyczący właśnie nauki języków obcych przez osoby starsze: http://blog.klubseniora.pl/wiek-50-przeszkoda-nauce-jezykow-obcych/ warto poczytać i spróbować namówić "swojego seniora" do aktywności.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy