Strona głównaEdukacjaRozwój osobisty: w pojedynkę czy w towarzystwie?

Rozwój osobisty: w pojedynkę czy w towarzystwie?

Jak ludzie doświadczają czasu w samotności i z innymi? Wyniki nowego badania Uniwersytetu Bar-Ilan ujawniają złożoność doświadczeń ludzi w różnych warunkach społecznych.
Rozwój osobisty: w pojedynkę czy w towarzystwie? [fot. collage Senior.pl / Canva]
W badaniu zastosowano nowatorskie podejście polegające na analizie tekstów samodzielnie wygenerowanych przez ponad 1700 uczestników, których zadanie obejmowało uzupełnienie zdania dotyczącego doświadczenia bycia samemu ze sobą i doświadczeń społecznych, tj. przebywania w innych osób. Dzięki temu udało się uzyskać oceny, które były efektem swobodnego wyrażania siebie, bez przywiązania do konkretnych pytań.

Wyniki pokazały, że kiedy ludzie myślą o sobie w kontekście obecności innych ludzi, są bardziej skupieni na teraźniejszości, a mniej na przeszłości lub przyszłości, niż gdy pozostają z myślami sami. Co więcej, kiedy przebywa się z innymi, wyraża się więcej i złości, natomiast mniej smutku w porównaniu do emocji przeżywanych w .

Czas spędzony w pojedynkę znajduje odzwierciedlenie w myślach ludzi jako okazja do powracania do przeszłych doświadczeń i tworzenia planów na przyszłość, odprężenia się od związanego z interakcjami społecznymi i zaangażowania się w swobodnie wybrane aktywności rekreacyjne.
Pozostawanie w pojedynkę i z innymi jest reprezentowane w umysłach ludzi jako jakościowo różne doświadczenia, ale obydwa przyczyniają się do kształtowania zintegrowanego ja - mówi dr Liad Uziel z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Bar-Ilan, autor badań. - Każdy potrzebuje połączenia tych obydwu doświadczeń: konstruktywnego pobytu sam ze sobą i czasu z innymi, ponieważ każdy rodzaj otoczenia społecznego przydaje nam bardzo potrzebnych, unikalnych korzyści - mówi Uziel.
O badaniach napisano w magazynie Social Psychology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy