Strona głównaEdukacjaPolskie Słowa Roku 2016: 500+, protest, edukacja, trybunał

Polskie Słowa Roku 2016: 500+, protest, edukacja, trybunał

Po raz szósty pracownicy Instytutu Języka Polskiego UW, prowadzący projekt „Słowa na czasie”, zorganizowali plebiscyt na najważniejsze słowo ostatnich dwunastu miesięcy. W tym roku wybór internautów był inny niż językoznawców. Internauci jako najważniejsze słowo roku 2016 wskazali „pięćset+”, a językoznawcy – „trybunał”.
W głosowaniu mogli wziąć udział wszyscy użytkownicy internetu, także dzięki pomocy redakcji słowników Wydawnictwa Naukowego PWN. Zgodnie z ich wyborem najważniejsze w 2016 roku było wyrażenie „pięćset plus ()”. Na kolejnych pozycjach leksykalnego podium uplasowały się słowa: protest, edukacja, kobieta, ekshumacja, koleś, marsz, pielgrzym, Trybunał Konstytucyjny, Brexit

Swojego faworyta w plebiscycie wskazała również kapituła profesorów językoznawców w składzie: Jerzy Bartmiński (UMCS), Jerzy Bralczyk (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Walery Pisarek (UJPII), Renata Przybylska (UJ) oraz Halina i Tadeusz Zgółkowie (UAM). Za najważniejsze słowo 2016 roku uznali oni „trybunał”. Pozostałe słowa wyróżnione przez kapitułę to: , demokracja, edukacja, dobra zmiana, miłosierdzie, pięćset plus, postprawda, (czarny) protest, suweren.

fot. Słowo Roku

Prof. Renata Przybylska tak argumentuje werdykt kapituły: „Bez wątpienia to słowo właśnie pojawiało się najczęściej w relacjach z bieżącego życia politycznego w Polsce, można wręcz powiedzieć, że nie było dnia bez komentarza do trybunału się odnoszącego. "

W plebiscycie na słowo roku 2015 zarówno internauci, jak i językoznawcy byli jednomyślni – w obu głosowaniach wygrał „uchodźca”.

wybrali też redaktorzy „Oxford Dictionaries”. Uznali, że to „post-truth”, czyli „post-prawda”. Oznacza ono politykę, która opiera się przede wszystkim na emocjach, a nie na faktach i rzeczowych argumentach. Tego samego faworyta wskazali również Niemcy, którzy wybrali słowo „postfaktisch”.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy