Strona głównaEdukacjaPolki chętniej niż Polacy uczą się języków obcych

Polki chętniej niż Polacy uczą się języków obcych

Kobiety stanowią 65% osób wyjeżdżających z Polski za granicę w celu nauki języków obcych. Nie dziwi fakt, że w głównej mierze to młode osoby uczą się języków, ale również te w wieku średnim i starsze, bardzo często znajdują czas na ich naukę.
Polki chętniej niż Polacy uczą się języków obcych [© Claudia Paulussen - Fotolia.com] Z danych Education First, firmy specjalizującej się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych, wynika, że na trzy osoby wyjeżdżające za granicę przypadają dwie kobiety. Polacy zdecydowanie najczęściej uczą się angielskiego (83%). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki (5%), następnie francuski (4%) i hiszpański (3%).

– Polacy z roku na rok coraz częściej chcą uczyć się również egzotycznych i nieco mniej popularnych języków. Kursy doszkalające znajomość włoskiego Polacy wybierają równie często jak kursy z chińskiego i japońskiego, na które decyduje się co setna osoba. Coraz więcej Polaków dostrzega, że warto poznawać języki, które są popularne w innych częściach świata. Zdają sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach firmy z różnych zakątków świata inwestują swoje pieniądze w Polsce. Takie nieszablonowe podejście i nauka – na przykład chińskiego czy japońskiego – może skutkować pozyskaniem pracy, której większość Polaków nie mogłaby wykonywać z powodu nieznajomości tych języków – mówi Sylwia Rogalska z Education First.

Na naukę języków nigdy nie jest za późno

Na kursy językowe wjeżdżają nie tylko osoby, które nadal uczęszczają do szkół i studiują, choć te do 24 roku życia stanowią 78% kursantów (28% w wieku gimnazjalnym, 38% w wieku licealnym i 12% w wieku pomiędzy 19 a 24 rokiem życia). Co siódma osoba wyjeżdżająca za zagraniczne kursy językowe ukończyła 30 lat.

Polacy wiedzą, że znajomość języków jest bardzo istotna na rynku pracy

Raport „Competing across borders”, który został przygotowany w oparciu o odpowiedzi 572 szefów firm z różnych zakątków świata, pokazuje, że według 47% z nich trudności w relacjach z partnerami zagranicznymi wynikają z faktu, że firmy nie zapewniają pracownikom wystarczająco dużo szkoleń związanych z . Kluczowym czynnikiem powodzenia firm prowadzących międzynarodowy biznes jest biegła znajomość języka lokalnego i angielskiego, który jest światowym językiem biznesu – aż 68 % badanych wskazało ten język, jako niezbędny do komunikacji z zagranicznymi klientami i pracownikami.

Ze znajomości języka angielskiego . Raport EF English Proficiency Index pokazuje, że Polska znajduje się na dziewiątej pozycji pod względem znajomości angielskiego w krajach nieanglojęzycznych. Kobiety władają nim lepiej niż mężczyźni, a osoby w wieku pomiędzy 18 a 20 rokiem życia najbieglej się nim posługują. Z danych raportu wynika również, że im osoby są starsze, tym poziom biegłości językowej jest niższy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy