Strona głównaEdukacjaOd faraona do Lady Gagi. Wykłady czwartkowe w Muzeum Narodowym

Od faraona do Lady Gagi. Wykłady czwartkowe w Muzeum Narodowym

Polityka, współczesne media, historia sztuki, historia władzy i porywania tłumów. Od 16 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpocznie się cykl wykładów czwartkowych, prezentowanych w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi".
Prelekcje adresowane są do widzów dorosłych, odbywać w czwartki o godz. 17.30 w sali kinowej MNW i są całkowicie bezpłatne.

Program wykładów:

16 sierpnia
  • „4 minuty, żeby zbawić świat. Teledyskowy komunikat jako narzędzie władzy, siły i misji w muzyce pop" - Ada Karczmarczyk (performerka, celebrytka sztuki najnowszej)
23 sierpnia
  • „Portrety władzy" - prof. dr hab. Antoni Ziemba (Kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie)
30 sierpnia
  • „Budowanie hierarchii w dobie równości" - prof. dr hab. Mirosława Marody (Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski)
6 września
  • „Zostań wywyższonym w weekend - poradnik dla opornych" - Bartek Chaciński (dziennikarz tygodnika „Polityka")
13 września
  • „Białe złoto. Rola i ranga porcelany w Europie w końcu XVII i w XVIII wieku" - Wanda Załęska (Kustosz Kolekcji Ceramiki i Szkła, Muzeum Narodowe w Warszawie)
20 września
  • „Architektura wywyższenia. Od piramid do Libeskinda" - dr Barbara Arciszewska (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski).

„Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.

Na ekspozycji prezentowane są historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich (władca jako bóg; wywyższenie przez bliskość wobec władcy-boga; hierarchia z woli boga), ale też hierarchie w społeczeństwach demokratycznych, republikańskich, deklaratywnie egalitarnych (władza z woli ludu; równość jako negacja hierarchii z urodzenia). Elementem wystawy są też hierarchie w społeczeństwach nowoczesnych, w których nastąpił regres autorytarny, powrót dawnych hierarchii totalnych i totalitarnych (nazizm, faszyzm, stalinizm; dyktatura proletariatu, komunizm). Wystawę kończą dzisiejsze hierarchie i ich nowe instrumentaria służące „wywyższeniu”: przywilej dostępu do czy świat współczesnych ekskluzywnych gadżetów.

Wykłady wprowadzające w tematykę odbywają się także w każdą niedzielę.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć