Strona głównaEdukacjaNobel z fizyki 2014 - Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura

Nobel z fizyki 2014 - Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura

Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyli: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie diod emitujących niebieskie światło (LED) - nowego źródła energooszczędnego światła.
Nobel z fizyki 2014 - Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura [fot. nobelprize.org] „Tegoroczni Laureaci Nobla zostali nagrodzeni za wynalezienie nowego energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska źródła światła - niebieskiej diody (LED). W duchu Alfreda Nobla nagroda wyróżnia wynalazki dające największe korzyści dla ludzkości; za pomocą niebieskich diod LED białe światło może być tworzone w nowy sposób. Wraz z pojawieniem się lamp LED mamy bardziej trwałe i bardziej efektywne alternatywy dla starszych źródeł światła", czytamy w oświadczeniu Komitetu Noblowskiego.

„Kiedy Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura na początku lat 90-tych uzyskali jasne, niebieskie światło ze źródła półprzewodnikowego, wywołali wielką transformację techniki oświetleniowej. Czerwone i zielone diody istniały od dłuższego czasu, ale bez niebieskiego światła, nie można było uzyskać światła białego. Pomimo znacznych wysiłków, zarówno w środowisku naukowym, jak i w przemyśle, niebieska dioda LED pozostawała wyzwaniem przez trzy dekady", wyjaśnia Komitet.

„Udało im się tam, gdy wszyscy zawiedli. Akasaki współpracował z Amano na Uniwersytecie w Nagoya, a Nakamura był zatrudniony w Nichia Chemicals, małej firmie w Tokushima. Ich wynalazki były rewolucyjne. Żarówki oświetlały XX wiek, XXI wiek będzie oświetlony przez lampy LED", wyjaśniają eksperci.

„Białe lampy LED emitują jasne, białe światło, są trwałe i energooszczędne. Ciągle się je ulepsza i stają się bardziej skuteczne w emitowaniu strumienia świetlnego (mierzonego w lumenach) na jednostkę mocy wejściowej (mierzoną w watach). Najnowsze osiągnięcie to skuteczność świetlna na poziomie ponad 300 lm / W. Ponieważ około jedna czwarta światowego zużycia energii elektrycznej jest wykorzystywana do celów oświetleniowych, diody LED przyczyniają się do oszczędzania zasobów Ziemi. Zużycie materiałów jest również zmniejszone, skoro diody mogą działać do 100 tysięcy godzin, żarówki tysiąc godzin, a lampy fluorescencyjne - 10 tysięcy godzin", pisze Komitet Noblowski.

„Lampa LED jest bardzo obiecująca w zakresie podniesienia jakości życia ponad 1,5 mld ludzi na całym świecie, którzy nie mają dostępu do sieci elektrycznych: ze względu na niskie zapotrzebowanie mocy, taka lampa może być zasilana przez energią słoneczną", czytamy w oświadczeniu.

Isamu Akasaki urodził się w 1929 roku w japońskim Chiran. Pracuje na Uniwersytecie Nagoya w Japonii.

Hiroshi Amano urodził się w 1960 roku w Hamamatsu w Japonii. Jest profesorem na Uniwersytecie Nagoya.

Shuji Nakamura urodził się w 1954 roku w Ikata w Japonii. Pracuje na Uniwersytecie Kalifonijskim w Santa Barbara.

W ubiegłym roku laureatami zostali za badania nad tzw. „boską cząstką".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy