Strona głównaEdukacjaNobel z Ekonomii 2018 za analizę wpływu innowacji i zmian klimatu na makroekonomię

Nobel z Ekonomii 2018 za analizę wpływu innowacji i zmian klimatu na makroekonomię

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została przyznana dwóm Amerykanom: Williamowi D. Nordhausowi z Yale University i Paulowi M. Romerowi z NYU Stern School of Business.
Nobel z Ekonomii 2018 za analizę wpływu innowacji i zmian klimatu na makroekonomię [fot. Nobel Prize]
Prof. Nordhaus został wyróżniony za „zintegrowanie zagadnienia zmian klimatu z długoterminową analizą makroekonomiczną", prof. Romer zaś „za włączenie innowacji technologicznych do długookresowych analiz makroekonomicznych".

Ekonomia zajmuje się zarządzaniem ograniczonymi zasobami. Natura określa ograniczenia wzrostu gospodarczego, a nasza wiedza decyduje o tym, jak radzimy sobie z tymi ograniczeniami. Tegoroczni laureaci William Nordhaus i Paul Romer znacznie poszerzyli zakres analizy ekonomicznej, kreując modele, które wyjaśniają, w jaki sposób gospodarka rynkowa współdziała z naturą i wiedzą.

Romer pokazuje, w jaki sposób wiedza może być siłą napędową długofalowego wzrostu gospodarczego. Gdy roczny wzrost gospodarczy na poziomie kilku procent gromadzi się przez dziesięciolecia, ma to wpływ na przekształcanie się życia ludzi. Wcześniejsze badania makroekonomiczne wskazywały, że innowacje technologiczne są główną siłą napędową wzrostu gospodarczego, ale nie określały modelu pozwalajacego ocenić, w jaki sposób decyzje gospodarcze i warunki rynkowe determinują tworzenie nowych technologii. Paul Romer rozwiązał ten problem, wskazując, jak siły ekonomiczne kierują powstawaniem w firmach nowych pomysłów i .

Opublikowana w 1990 roku koncepcja Romera dała początek tzw. teorii wzrostu endogenicznego. Ma ona wymiar zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, ponieważ wyjaśnia, w jaki sposób idee czy pomysły różnią się od innych towarów i wymagają specyficznych warunków, aby się rozwinąć. Skutkiem tej teorii są liczne badania nad regulacjami i politykami wspierającymi powstawanie nowych idei i długofalowego dobrobytu.

Ustalenia Nordhausa obejmują zależności pomiędzy między społeczeństwem i przyrodą. Zajął się on tym zagadnieniem w latach 70., kiedy uczeni coraz częściej niepokoili się tym, że spalanie paliw kopalnych prowadzi do ocieplenia klimatu. W połowie lat 90-tych Nordhaus jako pierwszy stworzył zintegrowany model oceny, tj. model ilościowy, który opisuje globalny wymiar wzajemnej zależności pomiędzy gospodarką i klimatem. Jego model integruje teorie i wyniki badań z zakresu fizyki, chemii oraz ekonomii. Model ten jest obecnie szeroko rozpowszechniony jako narzędzie symulacji dalszych współzależnych zmian gospodarki i klimatu. Umożliwia przewidywanie efektów polityki klimatycznej, przykładowo opodatkowania wydobywania czy wykorzystywania węgla.

Metodologiczny wkład Paula Romera i Williama Nordhausa daje podstawowe informacje na temat przyczyn i konsekwencji innowacji technologicznych oraz zmian klimatycznych. Tegoroczni laureaci nie podają definitywnych odpowiedzi, ale ich ustalenia istotnie zbliżyły nas do wiedzy na temat sposobu osiągnięcia trwałego i zrównoważonego globalnego .

Źródło: Press release: The Prize in Economic Sciences 2018

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy