Strona głównaEdukacjaNaucz się języka obcego. Dzięki temu spowolnisz starzenie się mózgu

Naucz się języka obcego. Dzięki temu spowolnisz starzenie się mózgu

Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.
Naucz się języka obcego. Dzięki temu spowolnisz starzenie się mózgu [fot. Tessa Kavanagh z Pixabay]
Osoby, które mówią w dwóch lub więcej językach, także te, które nauczyły się drugiego języka jako osoby dorosłe, mogą doświadczać spowolnienia osłabienia z wiekiem.

Uważa się, że dwujęzyczność poprawia funkcje poznawcze i opóźnia u ludzi starszych. „Nasze badanie jest pierwszym, które sprawdza, czy nauka drugiego języka wpływa na wydajność poznawczą w późniejszym życiu, przy jednoczesnym uwzględnieniu poziomu zdolności z dzieciństwa", mówi dr Thomas Bak z University of Edinburgh.

W badaniu wzięło udział niemal dwa tysiące osób. Uczestnicy zostali poddani testowi inteligencji w 1947 roku, w wieku 11 lat, a następnie byli przebadani po siedemdziesiątce. Wyniki pokazały, że ci, którzy mówili co najmniej dwoma językami, mieli znacznie lepsze zdolności poznawcze, biorąc pod uwagę to, czego można było oczekiwać od ich poziomu wyjściowego. Najsilniejsze efekty zaobserwowano we wskaźniku ogólnej inteligencji i zdolności czytania. Efekty te odnotowano zarówno u tych, którzy nauczyli się drugiego języka w młodości, jak i u tych, którzy przyswoili go później.
Te ustalenia mają istotne znaczenie praktyczne. Miliony ludzi na całym świecie uczą się drugiego języka w późniejszym życiu. Nasze badanie pokazuje, że , nawet nabyta w wieku dojrzałym, może być korzystna dla starzejącego się mózgu - wnioskuje dr Bak.
Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Annals of Neurology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy