Strona głównaEdukacjaMózg chce się uczyć. W każdym wieku!

Mózg chce się uczyć. W każdym wieku!

Ludzki mózg uczy się cały czas, a co najważniejsze, jest do tego stworzony. Z kolei zaniedbany nie rozwija się i podupada na zdrowiu. Dlatego należy dbać o dostarczanie mu wyzwań i na przykład rozpocząć naukę nowego języka, szczególnie w starszym wieku. To potwierdzone działanie prewencyjne przed demencją.
Mózg chce się uczyć. W każdym wieku! [© Claudia Paulussen - Fotolia.com] Nasz mózg to bardzo wymagający organ. Stanowi zaledwie 2% wagi ludzkiego ciała, ale pochłania aż 20% tlenu i energii - bez względu na to, czy odpoczywamy, czy jesteśmy aktywni. Potrafiłby też zapalić żarówkę o mocy ok. 30 watów. Te ciekawostki robią wrażenie, ale najważniejsze, że mózg wprost uwielbia się uczyć i należy mu to umożliwiać.

- Mózg jest nieustannie aktywny i potrafi się uczyć przez całe życie. To mit, że w starszym wieku już się niczego nie nauczymy. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli nauka sprzykrzyła nam się w czasach szkolnych – mówi prof. Shlomo Noy, wybitny specjalista w zakresie , współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care. - Do niedawna uważaliśmy, że neurony powstają tylko w okresie dzieciństwa. Tymczasem badania wykazały, że proces tworzenia się nowych neuronów zachodzi przez całe życie.

To dopiero początek. Na powstawanie neuronów sami możemy mieć wpływ – wystarczy ćwiczyć mózg. Im więcej będziemy go stymulować, dostarczać różnych bodźców, tym więcej neuronów powstanie. Dlatego prof. Shlomo Noy zaleca seniorom (i nie tylko im) wszelkie rodzaje , np. grę w karty, szachy, rozwiązywanie łamigłówek czy scrabble.

- Co więcej, jeśli mózg stymulujemy w towarzystwie, pobudzamy go dodatkowo – poprzez utrzymywanie relacji międzyludzkich – mówi prof. Shlomo Noy. – Należy się także uczyć nowych rzeczy. Jako geriatra osobom po sześćdziesiątce zalecam naukę nowego języka. To dowiedzione naukowo działanie prewencyjne przed demencją.

Z wiekiem wiotczeje skóra, ciało staje się mniej wydolne. Mimo że mózg zawsze jest aktywny, to jego stan też może ulec pogorszeniu. Przede wszystkim należy uważać na stres. To główny czynnik wpływający na negatywne zmiany w mózgu; może nawet doprowadzić do zmniejszenia jego objętości.
Co zatem robić, żeby zapewnić mózgowi odpowiednie pobudzenie, utrzymać relacje społeczne, a przy tym uniknąć stresu? – Warto zadbać o bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym znajdą się osoby o podobnych nam zainteresowaniach – mówi prof. Shlomo Noy. – O aktywność intelektualną można łatwo zadbać samemu, ale wśród innych będziemy ją podejmowali chętniej. Co więcej, unikniemy samotności, która może prowadzić nawet do depresji.

Warto poszukać w swojej okolicy organizacji, klubów i centrów dla seniorów. To one zrzeszają seniorów i dbają o różnego rodzaju aktywności. Można się zapisać do klubu szachowego, dyskusyjnego klubu filmowego, kółka teatralnego – możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

- W krajach zachodnich popularne są , w których mieszkają osoby w podobnym wieku i zbliżonych zainteresowaniach. W swoim towarzystwie nigdy się nie nudzą, a jeśli mają ochotę pobyć w samotności., zostają w swoim apartamencie – mówi prof. Shlomo Noy. – Dodatkowo mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną i usługi, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X