Strona głównaEdukacjaMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2017

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2017

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbywają się pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2017 [fot. UNESCO] Język ojczysty i języki lokalne to najważniejsze, niezastąpione drogi przekazu kultury, wiedzy i mądrości, natomiast wielojęzyczność ma znaczenie dla realizacji wszystkich celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 i towarzyszących im zadań, szczególnie w odniesieniu do rozwoju gospodarczego, zatrudnienia i zdrowia, a także zrównoważonej konsumpcji i zapobiegania zmianom klimatycznym. Istotne jest wspieranie różnorodności językowej w Internecie, a także działania wspierające media lokalne i powszechny dostęp do informacji.

Tegoroczne hasło koresponduje z tematem wiodącym ostatniego Raportu UNESCO na temat stanu Edukacji na Świecie (Global Monitoring Report 2016) „Edukacja dla Ludzi i Planety: Tworzenie Zrównoważonej Przyszłości dla Wszystkich” ("Education for People and the Planet: Creating Sustainable Futures for All"). Wpisuje się także w realizację Celu 4.6 Zrównoważonego Rozwoju: „Zapewnić by młodzież i znaczny odsetek osób dorosłych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, posiadła umiejętność czytania, pisania oraz liczenia.”

Podczas inauguracji Dnia w siedzibie UNESCO planowana jest dyskusja panelowa, obejmująca między innymi następujące zagadnienia:

  • Edukacja wielojęzyczna a alfabetyzacja: 50 lat obchodów Dnia Alfabetyzacji i ich wpływ na edukację w języku ojczystym.
  • Dostęp do edukacji w języku ojczystym. Prawa człowieka a dyskryminacja. Perspektywy dla różnorodności językowej w krajach frankofońskich.
  • Różnorodność biologiczna i językowa dla zrównoważonej przyszłości.
  • Wielojęzyczność jako wartość w uczeniu się życia razem w wielokulturowej rzeczywistości.

UNESCO definiuje edukację wielojęzyczną jako “wykorzystywanie dwóch lub większej liczby języków jako narzędzi uczenia się i zdobywania wiedzy”. Termin “edukacja wielojęzyczna” powstał w 1999 roku dla określenia zjawiska posługiwania się co najmniej trzema językami w procesie edukacji: rodzimym dialektem (językiem społeczności lokalnej, do której się przynależy), językiem ojczystym oraz językami komunikacji międzynarodowej. Dwa pierwsze mają decydujące znaczenie w edukacji, natomiast języki obce niezbędne są dla zrozumienia problemów globalnych, pełnią więc ważną rolę w dorastaniu człowieka do globalnego obywatelstwa.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od szesnastu lat. Został proklamowany na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych. Ponad 200 znalazło się na liście języków całkowicie wymarłych w ciągu życia zaledwie trzech ostatnich pokoleń. Wagę tego problemu podkreśliło 16 maja 2009 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, specjalną rezolucją wzywając kraje członkowskie do ochrony i promocji wszystkich używanych na świecie języków, a wcześniej ustanawiając rok 2008 Międzynarodowym Rokiem Języków w celu wsparcia idei międzynarodowego porozumienia poprzez ochronę i rozwój różnorodności językowej i kulturowej świata.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Duża liczba języków istnieje dziś jedynie w formie mówionej, co stwarza ogromne zagrożenie dla ich przetrwania. Od wielu lat czynione są wysiłki dla ratowania tych języków, chociażby poprzez opracowywanie systemów gramatycznych, na przykład języków plemion autochtonicznych w Ameryce Łacińskiej i Azji. Coraz bardziej powszechna i relatywnie tania technika druku cyfrowego stwarza możliwość produkowania i upowszechniania materiałów edukacyjnych do nauki zagrożonych języków ojczystych. Od pewnego czasu probierzem żywotności języka stała się jego obecność w Internecie, będącym też największym, powszechnie dostępnym źródłem wiedzy i największą biblioteką świata. Jednak spośród 6000 istniejących obecnie języków, w Internecie reprezentowanych jest zaledwie kilkadziesiąt, a poza dominującym w ponad 40 procentach angielskim, w statystykach liczy się jeszcze zaledwie kilka języków.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy