Strona głównaEdukacjaMężczyźni mają słabszą pamięć niż kobiety

Mężczyźni mają słabszą pamięć niż kobiety

Żony potrafią wypominać mężom rozmaite sytuacje sprzed wielu lat, co zdaniem panów bywa nieco uciążliwe... cóż, kobiety po prostu mają lepszą pamięć i robią z niej użytek...
Mężczyźni mają słabszą pamięć niż kobiety [© Photoman - Fotolia.com] Mężczyźni mają słabszą niż kobiety, mówią uczeni z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. Przyczyna tego zjawiska nie jest jednak znana.

Mężczyźni mają krótką pamięć. Do takich wniosków norwescy badacze na podstawie testów z udziałem 37 tysięcy osób. Uczestnicy otrzymali kwestionariusze oceny zdolności do zapamiętywania. Wynik był jasny: panom o wiele trudniej było zapamiętywać informacje, szczególnie nazwiska i daty, panie zaś radziły sobie z tym całkiem nieźle.

Jeśli chodzi o nazwiska, pewne kłopoty z ich zapamiętaniem miało 86,5 proc. kobiet i 89,7 proc. mężczyzn. W przypadku zaś dat urodzin i rocznic, panowie wypadli jeszcze mniej korzystnie. Problemy z ich przypomnieniem miało 79,4 proc. mężczyzn oraz 64,7 proc. kobiet. Jak oceniają autorzy badania, dużo się mówi o tym, że kobiety pamiętają lepiej niż mężczyźni i te testy ponownie to potwierdzają, jednakże nie są znane przyczyny opisywanego zjawiska.

Chociaż nie ma niezawodnego specyfiku na lepszą pamięć, pewne sposoby postępowania mogą być pomocne. Przede wszystkim, pamięci nie sprzyja czy . Najłatwiej zapamiętuje się informacje, którym poświęca się specjalną uwagę czy wykazuje nimi wyższe zainteresowanie. Często wraz z czasem , w tym pamięć, ulegają osłabieniu, choć zdorwy styl życia i wyzwania intelektualne mogą znacznie osłabić czy powstrzymać ten proces.

O badaniach można przeczytać w magazynie Bmc Phsychology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X