Strona głównaEdukacjaKształcenie ustawiczne polecane także seniorom

Kształcenie ustawiczne polecane także seniorom

Według National Center for Education Statistics, niemal połowa dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych (43% mężczyzn, 49% kobiet) jest zaangażowana w jakąś formę ustawicznego kształcenia (lifelong learning).
Kształcenie ustawiczne polecane także seniorom [© Monkey Business - Fotolia.com] Czym jest kształcenie ustawiczne?

Jest to trwający całe życie proces permanentnego odtwarzania, doskonalenia oraz ulepszania kwalifikacji ogólnych i zawodowych jednostki. Kształcenie może mieć formę zorganizowaną, realizowane jest poprzez szkolenia, kursy, zawodowe, bądź hobbystyczne, studia podyplomowe, uczestnictwo w konferencjach i zjazdach. Może też odbywać się poprzez czytanie literatury edukacyjnej, naukę za pomocą Internetu, oglądanie audycji edukacyjnych, etc.

Jakkolwiek do kształcenia ustawicznego usilnie zachęcają swych pracowników pracodawcy, nie musisz być aktywny/a zawodowo, żeby czerpać radość z edukacji. Uczenie się tylko dla własnej rozrywki może być bardziej satysfakcjonujące i efektywne niż różne inne doświadczenia.

Jakie są korzyści z ustawicznego kształcenia dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia?

„Pęd” do kształcenia się, wszystko jedno czy chodzi o naukę tańca, języka obcego, naprawę samochodu, czy poprawienia uderzenia w golfie, pozytywnie wpływa również na dojrzałego ucznia:
- utrzymuje umysł w dobrej kondycji;
- poprawia pamięć;
- zwiększa samoocenę;
- umożliwia spróbowanie czegoś nowego za niewielkie pieniądze;
- daje poczucie spełnienia;
- umożliwia poznanie ludzi, z którymi możesz dzielić pasję;
- poszerza horyzonty;

Gdzie się uczyć?

O potrzebie realizowania kształcenia ustawicznego świadczy choćby coraz większa liczba uniwersytetów trzeciego wieku, w Polsce istnieje ich już około 130, poza tym funkcjonują liczne wspólnoty, kółka zainteresowań, świetlice, etc.

Uczenie się przez całe życie (Lifelong Learning Programme - LLP) jest coraz popularniejsze w Europie, istnieje program o tej nazwie stworzony przez Unię Europejską. Jego realizację przewidziano na lata 2007-2013. Wśród celów programu znajdują się przede wszystkim: promowanie kształcenia, wzmacnianie poczucia jedności obywateli krajów członkowskich, promowanie tolerancji i szacunku dla innych ludzi i kultur.

Częścią przedsięwzięcia „Uczenie się przez całe życie” jest program Grundtvig - dotyczy on ogólnej niezawodowej edukacji osób dorosłych i skierowany jest do organizacji działających w obszarze szeroko rozumianej edukacji dorosłych, ich słuchaczy i pracowników. Nazwa programu pochodzi od nazwiska Mikołaja Grundtviga (1783-1872) - duńskiego filozofa, poety, pedagoga i teologa, założyciela pierwszego uniwersytetu ludowego i autora koncepcji uczenia się przez całe życia.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy