Strona głównaEdukacjaKształcenie ustawiczne - dlaczego warto uczyć się przez całe życie

Kształcenie ustawiczne - dlaczego warto uczyć się przez całe życie

Uczenie się nie może być uznane za coś, co następuje tylko w „przygotowawczej" części życia do zawodowych obowiązków. Zgodnie z porzekadłem „kto stoi w miejscu, ten się cofa", dziś koniecznością jest kontynuacja nauki przez całe życie dla kariery i sukcesu osobistego. Poza tym, uczenie się przestało być przykrym obowiązkiem - obecnie ludzie po prostu chcą wiedzieć więcej i dokształcają się dla zabawy i satysfakcji, jaką daje wiedza.
Kształcenie ustawiczne Idea kształcenia ustawicznego zyskała ogromną popularność w świecie zachodnim. Skąd sukces takiego podejście? Pomysł uzasadniony jest naturalną zdolnością do przyswajania nowej wiedzy i ciekawością cechującą każdego człowieka. Stąd m. in. rozpowszechnianie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych inicjatyw mających na celu popularyzację nauki wśród ludzi dojrzałych. Uczenie się stało się swoistą modą i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeśli ktoś pozostaje nieprzekonany, powinien przejrzeć listę korzyści z kształcenia ustawicznego - zawiera ona bowiem ważne pozycje, oto kilka z nich.

• Kształcenie ustawiczne pomaga w pełni rozwijać naturalne zdolności

Każdy z nas ma wrodzone naturalne zdolności, które odkrywa dzięki doświadczeniom i przyswajaniu nowych informacji. Nierzadko zdarza się, że talent odkrywa się przez przypadek - im więcej zdobędzie się wiedzy i umiejętności, tym większe są szanse na odnalezienie tego, w czym jest się naprawdę dobrym i co daje wiele radości.

• Uczenie się otwiera umysł

Integralną częścią kształcenia ustawicznego jest swobodna wymiana poglądów wśród starszych „uczniów". Słuchanie i branie udziału w dyskusjach stymuluje umysł. Szukanie argumentacji wspierającej dany punkt widzenia aktywizuje pracę umysłu i skłania do wysiłku intelektualnego. Poza tym słuchanie uzasadnień innych przekonań otwiera na nowe sposoby myślenia i upodobania.

• Nauka czyni mądrym

Być może oponować tu będą ci, którzy uważają, że tzw. życiową mądrość zdobywa się poza murami jakiejkolwiek szkoły. Trudno jednak zaprzeczyć, że poszerzanie wiedzy, także tej książkowej, nie ma tu żadnego wpływu. Dzięki nowym informacjom z rozmaitych dziedzin łatwiej jest zrozumieć otaczający świat i mające w nim miejsce zjawiska. A lepsze rozumienie rzeczywistości z pewnością jest jedną z głównych składowych mądrości.

• Powszechność wiedzy czyni świat lepszym

Nabytą wiedzę wykorzystuje się w codziennym życiu, nawet jeśli dotyczy ona z pozoru niszowych dziedzin. Oto przykład - ktoś nie zaznajomiony z filozofią, nie przypuszcza, że powiedzenie, iż coś jest na „swoim miejscu" ma źródło w arystotelesowskiej metafizyce. Jak to się przekłada na czynienie świata lepszym? Posiadanie wiedzy stanowi skuteczne zabezpieczenie przed oszustwami i demagogią. Rozpowszechnianie rzetelnych informacji przyczynia się do poszerzania umiejętności oceny prawdy i fałszu. To ma bezpośrednie przełożenie na postrzeganie problemów społecznych, ekonomicznych, legislacyjnych. Trudniej jest manipulować wyedukowanymi społeczeństwami.

• Kształcenie się pozwala zaakceptować nieuchronne zmiany

Wbrew powiedzeniu, że „nie da się nauczyć starego psa nowych sztuczek", uczenie się poszerza horyzonty i modyfikuje dotychczasowy sposób na życie. To ma o tyle dobre skutki, że świat nie stoi w miejscu, a my jesteśmy świadkami nieustannych zmian. Wiedza sprawia, że łatwiej je zaakceptować i przystosować się do nowych realiów

• Kształcenie ustawiczne pomaga poznać nowych przyjaciół i nawiązać wartościowe relacje

Niektórzy lubią być sami, ale nikt nie chce czuć się samotnym. W dojrzałym wieku zaś trudniej o nawiązywanie nowych znajomości ze względu na uporządkowany tryb życia i rutynowy modus operandi. Zdobywanie nowej wiedzy wymaga pewnych modyfikacji w codziennym działaniu. Owszem, można się dokształcać w domowym zaciszu, ale zwykle uczenie się wymaga pewnej instytucjonalizacji zapewniającej systematyczność i programowe postępowanie. Uczestnictwo w zajęciach na UTW, spędzanie czasu w bibliotekach i zapisanie się na rozmaite kursy to okazja do spotkania nowych ludzi i aktywności także w życiu towarzyskim.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:22:13, 07-10-2012 Violka

    Polecam również artykuł o podobnej tematyce, ukierunkowany na potrzebę uczenia się w Polsce: http://www.edulider.pl/edukacja/uczenie-sie-przez-cale-zycie-odpowiedzia-na-zmiany-w-polsce

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć