Strona głównaEdukacjaKształcenie się chroni mózg przed starzeniem

Kształcenie się chroni mózg przed starzeniem

Jak ustalono w badaniach, osoby z wyższym wykształceniem osiągają lepsze wyniki w testach pamięci i językowych niż ludzie o niższym poziomie edukacji. Co istotne, nie ma tu znaczenia ilość białka w mózgu odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.
Kształcenie się chroni mózg przed starzeniem [fot. tiero - Fotolia.com]
Jakkolwiek wyższe , czy imponujące nie uchronią nikogo przed , wydaje się, że mogą opóźnić ujawnienie się objawów choroby i sprawić, że dany człowiek dłużej będzie funkcjonował jak osoba zdrowa.

Badanie przeprowadzone przez uczonych z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy lepszym wyształceniem i opóźnieniem pojawiania się symptomów otępienia, niemniej pokazują pewien trend. Ten zaś jest jasny: ludzie, którzy więcej czasu poświęcili na edukację i mieli lepszą wydajność poznawczą w młodych latach, częściej zachowywali także w rozwoju choroby Alzheimera. Nie zmieniło to ryzyka progresu otępienia, ale było skorelowane z późniejszym wystąpieniem objawów.

W trwających dwie dekady badaniach Amerykanów wzięło udział ponad trzysta osób w średnim i starszym wieku. Wszyscy uczestnicy co jakiś czas byli poddawani badaniom rezonansem magnetycznym, co pozwoliło na ocenę poziomu nagromadzenia beta-amyloidu, białka, które odkłada się w tkankach mózgowych i je niszczy wywołując objawy .

Ustalono, że ludzie z wyższym wykształceniem lepiej wypadali w testach językowych i badaniach pamięci w porównaniu do osób, które zakończyły edukację na wcześniejszym etapie, i to bez względu na ilość beta-amyloidu. Być może - wnioskują autorzy - wysiłek intelektualny we wcześniejszych latach tworzy swoisty rezerwuar poznawczy, z którego można korzystać w późniejszym okresie, także wtedy, kiedy rozwija się demencja.

Na temat badań napisano w Journal of Alzheimer's Disease.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy