Strona głównaEdukacjaKoptyjski papirus z informacjami o żonie Jezusa fałszywy?

Koptyjski papirus z informacjami o żonie Jezusa fałszywy?

Watykan wyraził wątpliwości co do prawdziwości opublikowanego niedawno fragmentu koptyjskiego tekstu, który sugeruje, że Jezus mógł mieć żonę. Stolica apostolska uważa dokument za problematyczny, kontrowersyjny i najprawdopodobniej fałszywy.
W tekście opublikowanym w piątek w gazecie „L'Osservatore Romano" napisano, że istnieją wystarczające dowody na to, by uznać papirus za „nieudolne fałszerstwo" niewiarygodnie interpretowane w kontekście współczesnego odczytywania postaci Jezusa.

fot. PD, Wikimedia CommonsNaukowa dyskusja na temat papirusu, który zawiera zwrot "Jezus rzekł do nich: moja żona ...", rozgorzała od momentu, w którym Karen L. King z Uniwersytetu Harvarda przedstawiła frazę jako fragment ewangelii z IV wieku. Doktor King zaprezentowała treść papirusu na wrześniowej międzynarodowej konferencji koptyjskich uczonych w Rzymie.

W swoim referacie dr King nie stwierdziła, że Jezus był żonaty, ale zasugerowała, iż kwestia jego celibatu i stanu cywilnego była przedmiotem dyskusji wśród pierwszych chrześcijan. Teraz uczeni debatują nad zagadnieniem autentyczności papirusu oraz interpretacji uczonej.

Dr King wnioskowała o zbadanie składu chemicznego tuszu w Straus Center for Conservation and Technical Studies na Harvardzie w połowie października. Badania mogą pomóc określić przybliżoną datę atramentu użytego do napisania kontrowersyjnego fragmentu. Centrum nie zdążyło wykonać analiz przed konferencją - tłumaczy dr King.

Podejrzenia, że papirus jest fałszywy, zostały sformułowane w zeszłym tygodniu po tym jak Francis Watson, badacz Nowego Testamentu z Durham University w Anglii, opublikował online artykuł twierdząc w nim, że kontrowersyjny tekst został złożony z wyrażeń występujących w Ewangelii Tomasza. Tekst odkryto w Nag Hammadi w w 1945 roku wśród starożytnych rękopisów uważanych za napisane przez pierwszych (gnostycyzujących) chrześcijan. Jednak eksperci twierdzą, że ten rodzaj kompilacji nie dowodzi, że tekst został sfałszowany, ponieważ także takie formy przyjmowały autentyczne teksty starożytne.

Na łamach „L'Osservatore Romano" Alberto Camplani, jeden z organizatorów wspomnianej konferencji z Uniwersytetu La Sapienza, podniósł pewne problemy dotyczące datacji i sposobu odczytania papirusu. Wskazał też, że inne starożytne źródła nie wspominają o ewentualnym małżeństwie Jezusa.

Dr Camplani napisał również, że jest podejrzliwy, ponieważ papirus został znaleziony na rynku antykwarycznym, a nie w wyniku prowadzenia prac wykopaliskowych. "Taki przedmiot wymaga podjęcia licznych środków ostrożności w celu ustalenia wiarygodności i wykluczenia fałszerstwa", przypomniał uczony.

Naukowiec uznał, że media chętnie wzbudziły atmosferę skandalu publikując nagłówki mówiące o tym, że Jezus był żonaty. Tymczasem można było uniknąć sensacyjnych doniesień, gdyby dr King zdecydowała się przedstawić efekty swych dociekań na konferencji, a nie prezentować je wcześniej w mediach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy