Strona głównaEdukacjaJesień sprzyja poprawie pamięci

Jesień sprzyja poprawie pamięci

Deszczowa, pochmurna jesień może wpływać na znaczne obniżenie nastroju. Są jednak i dobre informacje - w tym okresie poprawia się nasza pamięć
W jesienno-zimowym czasie wielu ludzi cierpi w tym okresie na sezonowe zaburzenia afektywne (seasonal affective disorder, ). Choroby doświadcza jedna na kilkanaście osób, a dolegliwość oznacza: obniżone samopoczucie, zaburzenia wagi, , bądź nadmierną potrzebę snu, ciągłe , poczucie bezwartościowości, nieuzasadnione poczucie winy, etc. To mniej przyjemne wiadomości związane z jesienią. Na , jest i lepsza informacja - poprawia się nasza .

Jak wynika z badań uczonych z University of New South Wales, zły nastrój ma swoją „jasną" stronę - stymuluje pamięć. Kiepski humor zwiększa zdolność obserwacji i zapamiętywania szczegółów.

Aby sprawdzić, na ile pogoda wpływa na nasze zdolności poznawcze, naukowcy postawili na ladzie sklepu dziesięć małych przedmiotów (takie jak skarbonka, autobus-zabawka, czy miniteleskop). Po wyjściu klientów ze sklepu pytano ich o to, co widzieli na ladzie. Badani byli w stanie przypomnieć sobie więcej przedmiotów podczas zimnej, deszczowej i wietrznej aury. Niekorzystne warunki pogodowe, które generują złe samopoczucie, wspomagały zdolność do zapamiętywania, tymczasem słoneczne dni osłabiały ją.

Klienci sklepu w kiepskim nastroju cechowali się lepszą pamięcią i zdolnością do rozróżniania rzeczy. Być może dzieje się tak dlatego, że złe samopoczucie pobudza do czujności i skupiania uwagi na tym, co nas otacza, poczucie szczęścia z kolei zwiększa zaufanie do otoczenia i osłabia koncentrację, wnioskują autorzy badań.

O badaniach można przeczytać w Journal of Experimental Social Psychology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X