Strona głównaEdukacjaJedna choroba autoimmunologiczna może prowadzić do drugiej

Jedna choroba autoimmunologiczna może prowadzić do drugiej

Jak odkryto na University of Colorado, jeden rodzaj choroby autoimmunologicznej może prowadzić do innego.
W badaniach wykorzystano myszy z przeciwciałami reumatoidalnego i odkryto, że w kręgosłupie gryzoni rozwinęły się zmiany podobne do tych w osiowej spondyloartropatii (AxSpA), która powoduje zespolenie kręgów i skrzywienie kręgosłupa.

- Nasze wyniki wskazują, że jedna choroba autoimmunologiczna, taka jak zapalenie stawów, może również prowadzić do wtórnej choroby autoimmunologicznej, takiej jak AxSpA - mówi prof. Nirmal Banda z University of Colorado - To interesujące powiązanie może wynikać z łączenia przeciwciał anty-kolagenowcyh w kręgosłupie lub jakichś zmian w , które wymagają dalszych badań - dodaje prof. Banda.

Te same przeciwciała anty-kolagenowych są również obecne u ludzi z zapaleniem stawów. Bezpośrednio atakują chrząstkę stawową, wywołując stan zapalny i ból. Prof. Banda dostrzegł, że u każdej myszy, której wstrzyknięto przeciwciała anty-kolagenowe, rozwinęło się zapalenie stawów, a następnie skrzywienie kręgosłupa związane z osiową spondyloartropatią. - Dostrzegłem proliferację kości w kręgosłupie i zrosty kręgów. Przestrzenie między kręgami w określonym miejscu zanikały. Jest to podobne do tego, co dzieje się z ludźmi z AxSpA - wskazuje prof. Banda.

To jednak, w jaki dokładnie sposób jedna choroba autoimmunologiczna może wywołać inną, pozostaje tajemnicą. Autor sugeruje, aby osoby z chorobą autoimmunologiczną były czujne na wypadek, gdyby rozwinęła się u nich inna. - Sądzę, że to z powodu zmieniającego się środowiska obserwujemy wzrost chorób tego rodzaju. Znamy już powiązania między i reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz i reumatoidalnym zapaleniem stawów. To obszar, który wymaga dalszych badań - uważa prof. Banda

Na podstawie:

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy