Strona głównaEdukacjaJak zachować młodość? Trzeba ćwiczyć, grać w szachy i nauczyć się japońskiego

Jak zachować młodość? Trzeba ćwiczyć, grać w szachy i nauczyć się japońskiego

Seniorski wiek nie powinien oznaczać siedzenia na kanapie w ulubionym szlafroku. Najzdrowiej (zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym) starzeją się ci, którzy nie stronią od aktywności fizycznej i wyzwań dla umysłu.
Jak zachować młodość? Ćwiczyć, grać w szachy i uczyć się japońskiego Jak mówią Uniwersytetu w Göteborgu, warto grywać w szachy, i uczyć się nowego , np. japońskiego, by móc liczyć na dobrostan w sędziwych latach.

Szwedzkie badania dowiodły gwałtownego osłabienia zdolności poznawczych u osób starszych w latach poprzedzających śmierć. Spadek najpierw obejmuje: szybkość percepcji (około 15 lat przed śmiercią), następnie zdolność do poruszania się (8 lat wcześniej) oraz mówienie (niemal 7 lat wcześniej). Jednocześnie odkryto, że takie aspekty procesu starzenia się można starać się skutecznie opóźniać.

Określone aktywności, które mogą opóźnić lub przynajmniej spowolnić proces ciała i umysłu. Wiele zasad jest znanych od dawna, obejmują m. in. nie palenie papierosów, jedzenie niewielkich ilości mięsa, aktywność fizyczną cztery razy w tygodniu. Badania doktora Valgeira Thorvaldssona z Uniwersytetu w Göteborgu objęły 288 osób ze Szwecji (urodzonych między rokiem 1901 a 1902) w wieku po siedemdziesiątce. Stan uczestników monitorowano do ich śmierci.

Odkryto np. że krzyżówki nie poprawiają „mocy" mózgu, ale utrzymują ją na stałym poziomie. Jeśli chce się czegoś więcej, warto grać w szachy - są świetne dla ćwiczeń umysłu, ponieważ stymulują koncentrację, zdolność rozumowania i wyobraźnię.

Innym rekomendowanym działaniem jest uczenie się jakiegoś egzotycznego języka, np. japońskiego. Dzięki temu nie tylko ćwiczy się , ale i zdolności myślenia, bo zupełnie odmienna kultura ma swoje odzwierciedlenie w języku i wymaga zmiany sposobu myślenia o świecie.

Potrzebne są też ćwiczenia fizyczne, najlepiej takie, które wymagają większej koordynacji mięśni i mózgu oraz wymagają pogłębiania zdolności do szybkiego reagowania. Co więcej, eksperci polecają naukę .

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Neurology".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:25:36, 03-12-2014 Bezpieczny_senior

    Nigdy nie jest za późno na naukę ! A wiecie, że asertywności też można się nauczyć ? Mów NIE na przykład oszustom...
    „Redaktor programu kryminalnego „997” Michał Fajbusiewicz znowu na tropie;-) Tym razem skupił się na tematyce oszustw wśród osób starszych. W grudniu i styczniu przeprowadzi cykl bezpłatnych spotkań informacyjnych „Nie znasz, nie otwieraj” dotyczących bezpieczeństwa seniorów. Odwiedzi m.in. Wrocław, Kraków, Katowice i wiele innych miast: http://bezpieczniki.tauron-pe.pl/spotkania/Strony/spotkania.aspx
    Myślę, że warto na takie spotkanie zajrzeć!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć