Strona głównaEdukacjaJak myśleć bardziej efektywnie? 6 zasad

Jak myśleć bardziej efektywnie? 6 zasad

Wymaga się od nas szybkich decyzji, oryginalnych pomysłów, bezbłędnych projektów, bezzwłocznych wdrożeń etc. - można by tak długo wymieniać. Trudno jednak ciągle być w najwyższej formie intelektualnej i mistrzowsko wypełniać wszelkie powierzone zadania. Zresztą, nawet w najpłodniejszym okresie zawsze można coś poprawić . Przede wszystkim warto pamiętać, że na efektywne myślenie składa się kilka zasad i poza wrodzonymi zdolnościami to właśnie pewne wypracowane sposoby postępowania pozwalają osiągać najlepsze efekty. Oto kilka podstawowych reguł.
Jak myśleć bardziej efektywnie? Słowa mają niezwykłą moc

Parole, parole, parole, wyśpiewywali niegdyś Dalida & Alain Delon wskazując, że zwykle są rzucane na wiatr, choć mają moc uwodzenia. Warto wykorzystać siłę słów. To, jak formułujemy plany, wpływa na naszą motywację, a od niej z kolei zależy stopień naszego zaangażowania w dane przedsięwzięcie. Zamiast mówić sobie: „o spróbuję tego", pomyśl „będę w tym świetny/a". Bez względu na to czy chodzi o nabywanie nowych klientów dla firmy telekomunikacyjnej, czy umiejętność odczytywania starodruków - jeśli powtarzasz sobie, że stać Cię na wiele i możesz coś opanować na imponującym poziomie, masz o wiele większe szanse na taki właśnie efekt.

Ucz się na błędach

A przede wszystkim nie bój się ich popełniać, by móc wyciągać z nich wnioski i ponawiać próby skutecznego działania. Błędy pozwalają dostrzec nieprzewidziane możliwości i luki w naszym rozumowaniu. I choć to nie one decydują o ostatecznym powodzeniu, są niezbędne. - Chybiłem ponad 9000 rzutów w swojej karierze. Przegrałem prawie 300 spotkań. 26 razy mogłem wygrać mecz jednym rzutem i chybiłem. Przegrywałem ciągle i ciągle w swoim życiu. I dlatego odniosłem - powiedział .

Zadawaj pytania

Bądź ciekawski/a. Zadawaj pytania do tego, co czytasz, co Ci mówią, co obserwujesz. Otaczaj się ludźmi, którzy mają większą wiedzę i doświadczenie i pytaj. Nie obawiaj się, że ujawnisz ignorancję. Do wielu wielkich odkryć dochodziło właśnie dzięki odpowiednio sformułowanym pytaniom - do innych lub samych siebie. Dzięki pytaniom pogłębiasz rozumienie danej sprawy.

Skup się na tym, co tu i teraz

W naszych myślach często powracamy do tego, co było, bądź staramy się antycypować przyszłe zdarzenia. Nie pozwól, by Twoje doświadczenia decydowały o obecnych działaniach. Oczywiście warto wykorzystać dotychczasową wiedzę i nie powtarzać tych samych , ale nie ma sensu działać według raz dawno wypracowanego wzoru. Spróbuj zaufać instynktowi i zrób coś inaczej niż zwykle. Efekt może być zaskakujący.

Szukaj tego, co w problemie najważniejsze

Odrzucaj, co stanowi dodatek do problemu, by móc dotrzeć do sedna sprawy. Skupiając się na jadrze zagadnienia, nauczysz się nadawać odpowiednie priorytety swoim działaniom. Najpierw trzeba rozwiązać to, co najważniejsze, a potem skupiać się na sprawach drugorzędnych merytorycznie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się bardziej spektakularne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:31:10, 28-06-2018 ~gość: 5.185.83.xxx

    mój wykładowca z uczelni uważa tak samo

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy