Strona głównaEdukacjaDłuższa nauka to lepsze zdrowie przez całe życie

Dłuższa nauka to lepsze zdrowie przez całe życie

Inwestowanie w edukację w nie tylko poszerza możliwości kariery i zapewnia wyższe wynagrodzenie, ale daje też pewne korzyści dla zdrowia i szans na długowieczność.
Dłuższa nauka to lepsze zdrowie przez całe życie
Warto zachęcać wnuki do jak najdłuższej nauki. Im dłużej ludzie się uczą, tym osiągają średnio wyższy poziom we wczesnej dorosłości i wieku średnim, więc początkowe efekty są łagodniejsze, a najpoważniejsze zaburzenia rozwijają się później niż przeciętnie.

Uczeni z University w Texas w Austin mówią, że osoby, które dłużej się uczyły, doświadczają osłabienia kognitywnego, mając większy ‘rezerwuar', jeśli chodzi o zdolności poznawcze. Wobec tego zmiany następują u nich dłużej nim osiągną tzw. „próg poznawczy", czyli punkt, w którym osłabienie staje się tak oczywiste, że przeszkadza w codziennych czynnościach.

Ludzie różnią się pod względem tempa zaburzeń poznawczych związanych ze starzeniem się, jednak te indywidualne różnice nie są w znaczący sposób związane z osiągnięciami edukacyjnymi, wyjaśniają badacze.

Jakkolwiek nie wszystkie aspekty wpływu dłuższej edukacji są jasne, wyraźne jest to, że funkcje poznawcze u osób z większą liczbą lat nauki szkolnej są przeciętnie wyższe niż te u ludzi, którzy szybciej skończyli edukację.

Zdaniem naukowców edukacja w dzieciństwie ma znaczacy wpływ na dobrobyt jednostek i społeczeństw nie tylko w okresie aktywności zawodowej, ale przez całe życie, w tym na starość. Według ekspertów poprawa warunków, które kształtują rozwój w pierwszych dekadach życia, daje ogromne możliwości co do poprawy zdolności poznawczych młodszych latach i zmniejszenia obciążeń służby zdrowia związanych ze starzeniem się poznawczym i .

O badaniach można przeczytać w Psychological Science in the Public Interest.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy