Strona głównaEdukacjaCzytanie poprawia zdrowie?

Czytanie poprawia zdrowie?

Wakacje to doskonały czas na nadrobienie zaległości w lekturze - czytając, nie tylko miło spędzisz czas, ale i możesz pomóc sobie lepiej się poczuć. Osoby o słabych umiejętnościach czytania mają słabsze zdrowie niż osoby dobrze czytające. Takie umiejętności są ważne dla zachowania dobrej formy.
Czytanie poprawia zdrowie?
Wydaje się, że ci, którzy nie potrafią dobrze , nie uzyskują niezbędnych informacji zdrowotnych, uważa Kjersti Lundetræ z Reading Center Uniwersytetu w Stavanger w Norwegii. Według uczonych istnieje związek między samooceną zdrowia i umiejętnościami czytania oraz pisania.

Samoocena zdrowia może dotyczyć odczuwanego , oceny zdolności wykonywania codziennych czynności, poziomu , jak również problemów emocjonalnych, które wpływają na relacje społeczne.
Inne badania pokazują, że samoocena zdrowia jest ściśle związana z faktycznym samopoczuciem. Wobec tego osoby o niskich umiejętnościach czytania i pisania jako grupa prawdopodobnie są w gorszej kondycji fizycznej niż ci, którzy potrafią dobrze czytać - wskazuje Lundetræ.
Wraz z wiekiem zwiększa się ocena słabego stanu zdrowia wśród kiepskich czytelników. Najczęstsza jest wśród osób w wieku 45-65 lat, a najniższa w grupie najmłodszej 16-24 lata.
Kiedy jesteś młody, twoje zdrowie zazwyczaj jest dobre, niezależnie od tego, na ile o siebie dbasz. Naturalne jest, że związek między słabymi umiejętnościami czytania a postrzeganiem kiepskiego stanu zdrowia rośnie wraz z wiekiem. Wówczas zwykle odczuwasz skutki niezdrowego stylu życia i niedostatecznej troski o siebie - wyjaśnia Lundetræ.
W porównaniu z płcią, wiekiem, wykształceniem i poziomen dochodów, umiejętność czytania i pisania jest zmienną, która ma najsilniejszą korelację z samooceną zdrowia, mówią autorzy.

Porady dotyczące odżywiania, zdrowej diety i aktywności fizycznej często są przekazywane w gazetach, czasopismach i w Internecie. Czytając, zyskujemy wiele informacji. Można sobie wyobrazić, że niektórym osobom brakuje istotnych wskazówek zdrowotnych, bo czytają słabo i rzadko.

Ogólna poprawa umiejętności czytania może zapewnić większej liczbie ludzi lepsze zdrowie, a w dłuższej perspektywie korzystnie wpłynąć na koszt usług zdrowotnych. Co więcej, badanie umiejętności czytania i pisania potwierdza potrzebę analizy sposobu formułowania informacji związanych ze zdrowiem.

Ponieważ wielu ludzi najbardziej potrzebujących takiej wiedzy to słabi czytelnicy, teksty te muszą być łatwe do odczytania. Muszą być napisane językiem, który nie jest zbyt techniczny, nie zawiera nadmiernej ilości słów i przekazuje informacje jasno i prosto - pokreśla Lundetræ.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy