Strona głównaEdukacjaCzy uchodźcy są stworzeni na obraz Boga? - wykład w Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Czy uchodźcy są stworzeni na obraz Boga? - wykład w Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Wrocławska Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku zaprasza na wykład poświęcony tematowi uchodźców, ujętemu jednak w sposób nieco odmienny od tego, który na codzień obserwujemy w mediach.
Czy uchodźcy są stworzeni na obraz Boga? - wykład w Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku [© Jonathan Stutz - Fotolia.com] Kryzys /migrantów jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. UNHCR szacuje, że w 2015 było 65,3 mln osób przymusowo przesiedlonych na świecie. Jest to największa liczba od czasu prowadzenia jakichkolwiek statystyk. W ciągu minuty mają miejsce 24 nowe przymusowe przesiedlenia.

Temat uchodźców jest żywy również w Polsce. Od wielu miesięcy trwa dyskusja, w której róznego rodzaju argumenty "za" i "przeciw" przedstawiają różne strony konfliktu dotyczącego konieczności oraz .

Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku przy Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej również włacza się w dyskusję, otwierajac właśnie wykładem o uchodźcach kolejny semestr swojej działalności.

Co teologia może wnieść do rozumienia problemu uchodźców? W jaki sposób może uzupełniać badania i analizy problemu dokonywane z perspektywy innych dziedzin naukowych? Z takimi pytaniami zmierzy podczas wykładu się prof. Wojciech Szczerbam rektor EWST.

Wykład będzie koncentrował się przede wszystkim na teologicznej koncepcji Imago Dei/Obraz Boga, która wskazuje na niezbywalną, organiczną wartość każdego człowieka i jego pokrewieństwo/kompatybilność z Pierwszą Zasadą całokształtu rzeczywistości. Koncepcję tę można odnaleźć w nauce chrześcijańskiej, ale również w innych religiach, w tym religiach opartych na Piśmie Świętym (Biblia hebrajska, Koran), w mitologiach starożytnych oraz koncepcjach filozoficznych. Wskazują one na ludzkość, która stanowi wspólnotę, nie tylko poprzez relację z Pierwszą Zasadą, ale również poprzez organiczną, horyzontalną współzależność. Mówiąc wprost, wszyscy ludzie są braćmi i siostrami. Wszyscy zostali stworzeni na obraz Boga, a więc – uchodźcy również.

To nie pierwsze wydarzenie dotyczące problemu uchodźców, które odbywa się w EWST. W ubiegłym roku tematwi temu poświęcony był panel dyskusyjny organizowany w ramach Tygodnia Modlitw o jedność Chrześcijan, pod wymownym tytułem "Byłem przybyszem a ... przyjęliście mnie".


Temat ludziom w potrzebie - bez względu na to, kim są - jest regularnie poruszany podczas spotkań, również tych odbywających się w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku.

Wykład odbędzie się w piątek 10 lutego, o godzinie 16:00, w Auli EWST przy ul. św. Jadwigi 12. Wstęp wolny.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X