Strona głównaEdukacjaArchiwa państwowe: coraz więcej dokumentów w Internecie

Archiwa państwowe: coraz więcej dokumentów w Internecie

Archiwa państwowe prowadzą rozległe prace nad digitalizacją i udostępnianiem narodowego zasobu archiwalnego w formie cyfrowej, w tym również w Internecie. W rezultacie archiwa państwowe odnotowały w roku 2014 dalszy wzrost liczby korzystających z archiwów w formie elektronicznej i tradycyjnej.
Archiwa państwowe: coraz więcej dokumentów w Internecie [fot. Archiwa państwowe] Rok 2014 okazał się rekordowy dla pod względem liczby kopii cyfrowych dokumentów, których wykonano 16 mln (wobec 14,4 mln w 2013 r.).

W 2014 roku archiwa państwowe prowadziły aktywną działalność mającą na celu udostępnianie zbiorów w formie cyfrowej. Skany dokumentów publikowane były na stronach internetowych archiwów, w bibliotekach cyfrowych oraz w serwisie . W grudniu 2014 r. serwis oferował ponad 14 mln skanów dokumentów m.in. akta stanu cywilnego, księgi metrykalne, staropolskie akta miast, dokumenty rodowe oraz instytucji i urzędów, z zasobu 30 archiwów państwowych. W 2014 r. liczba unikalnych użytkowników serwisu powiększyła się o ponad 450 tys. (295 tys. w 2013 r.). Wzrosła również liczba przeprowadzonych sesji - z 904 tys. w 2013 r. do 1,4 mln w 2014 r. Pośród użytkowników serwisu 73 % pochodziło z Polski, 13,6 % z Niemiec, 4,9 % ze Stanów Zjednoczonych, 1,8 % z Francji, 1 % z Wielkiej Brytanii.

W 2014 r. archiwa państwowe zrealizowały rekordową liczbę - ponad 88 tys. - zapytań, to jest na zlecenie obywateli prowadziły w swoim zasobie poszukiwania wskazanych informacji lub dokumentów. Najwięcej pytań dotyczyło spraw o i własnościowym. Dodatkowo prawie 29 tys. osób prowadziło badania samodzielnie w pracowniach naukowych. Odwiedziły one archiwa ponad 90 tys. razy i skorzystały z 3,6 mln jednostek archiwalnych, na które złożyły się dokumenty aktowe, mapy, fotografie i nagrania.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników archiwa wprowadziły w 2014 r. kolejne ułatwienia w korzystaniu z zasobów archiwalnych. Obok wprowadzonej wcześniej możliwości wykonywania dokumentów własnym sprzętem, w 2014 r. standardem obowiązującym we wszystkich archiwach stała się możliwość zamawiania materiałów archiwalnych drogą elektroniczną, pozwalająca na znaczne skrócenie czasu realizacji usługi. Archiwa prowadziły także prace nad ewidencją, aktualizowały i uzupełniały bazy danych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy