Strona głównaEdukacjaAktywny umysł - sposób na lepsze zdrowie

Aktywny umysł - sposób na lepsze zdrowie

Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Aktywny umysł - sposób na lepsze zdrowie [© auremar - Fotolia.com] Według doktora Garego Smalla, dyrektora UCLA Center on Aging, trening umysłu nie daje gwarancji, że człowiek nie zachoruje na Alzheimera. Ostatnie badania dowiodły jednak, że już 2 tygodnie stosowania zdrowej diety, technik relaksacyjnych, codziennych spacerów i ćwiczeń umysłowych zaowocują polepszeniem płynności wypowiadania się i lepszego, sprawniejszego dobierania słów.

Tego typu odkrycia naukowe wraz ze wzrostem oczekiwań życiowych w grupie wiekowej 47 do 77 lat zapoczątkowały w Stanach Zjednoczonych swoistą falę różnych inicjatyw skierowanych ku seniorom. Przykładem są liczne książki traktujące o samodzielnym treningu umysłu lub nawet rozpowszechniona na całym świecie akcja firmy Nintendo o nazwie "train your brain in minutes a day" (trenuj swój umysł przez minutę dziennie).

Naukowcy podkreślają, że umysł podobnie jak reszta ciała zmienia się z wiekiem. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie by mimo zaawansowanego wieku utrzymać sprawność umysłową na wysokim poziomie, co uwarunkowane jest zdolnością mózgu do uczenia się bez względu na wiek. Badania dowodzą, że seniorzy wcale nie muszą ustępować pod względem szybkości nauki osobom młodszym, a ponadto istotną rzeczą jest również kondycja fizyczna i aktywność ruchowa, które wywierają ogromny wpływ na sprawność umysłową człowieka.

Ludzie, którzy nawet po przekroczeniu wieku emrytalnego postanowili nadal pracować i są choć trochę aktywni mają o wiele większe IQ od tych, którzy emeryturę spędzają mniej aktywnie w domu.

Lekarze podkreślają, iż ćwiczenia umysłu i pamięci mogą znacznie wpłynąć na polepszenie się stanu umysłu u osób starszych. Dowodem na to są statystyki dotyczące zachorowań na Alzheimera w społeczeństwie amerykańskim. Procent zachorowań w grupach lepiej wykształconych i zachowujących sprawność umysłową jest znacznie niższy, niż w tych o słabej kondycji umysłowej.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:12:48, 07-09-2006 Ewunia

    ciekawe bardzo
    a czy może ktoś zna miejsca w którym starsze osoby mogą ćwiczyć umysł?
  • 12:17:40, 09-09-2006 jaszsz

    na przykład INTERNET
  • 10:04:51, 17-11-2006 Himalaya

    Ewuniu krzyżówki sa najlepszym treningiem umysłu oraz hobby czyli zajęcie które Cie absorbuje bo trzeba myśleć aby "coś wymyśleć"
  • 16:36:16, 17-11-2006 araukaria

    Cytat:
    ciekawe bardzo
    a czy może ktoś zna miejsca w którym starsze osoby mogą ćwiczyć umysł?
    Ja swoje "szare komórki" ćwiczę w literakach. Zapraszam
    www.kurnik.pl
  • 18:52:19, 22-03-2007 agrafkaj

    ja też serdecznie polecam
  • 19:21:42, 22-03-2007 emka46

    a ja rozwiązuję "jolki" i krzyżówki "z przymrużeniem oka"
  • 21:23:34, 22-03-2007 FeliksG

    Dołączam, swój głos, do tych, ktore prmują rozwiązywanie krzyżowek, jako najlepszy trening. Uprawiam tę dyscyplinę od ponad 30 lat i choć zdarzają mi się pewne" zapomnienia" to strach pomyśleć jakie luki w pamięci byłyby gdyby nie ten trening. Dodam jeszcze, również sprawdzone na sobie, że nie mniej doskonałym sposobem na zachowanie kondycji myślenia, kojarzenia i wypowiadania się, jest czytanie książek ale pod warunkiem równoczesnego "przeżywania" treści.
    Bardzo mnie zaintrygowało, w tym artykule stwierdzenie silnego związku, zachowa nia wysokiej sprawności intelektualnej przy przestrzeganiu diety i dużej ilości ruchu na powietrzu. Czy nie jest tak, że zmęczenie fizyczne zniechęca do wysiłku myślowego?
    ... zobacz więcej
  • 00:49:31, 23-03-2007 Wilhelmina

    Znana na terenie Krakowa, lekarz geriatra,neurolog p.dr.Klich-Rączka zaleca codzienne rozwiązywanie krzyżówek.Wiem,gdyż problem wystąpił w mojej najbliższej rodzinie.
    Hmmm...Krzyżówki - jolki,a także wszystko inne co na drodze, rozwiazuję od 40 lat.Czytam.Pracuję.Zauważam jednak w codziennym życiu pewne niedoskonałości pamięci,może więc jednak ta dieta lub ruch na powietrzu są zasadne?Tylko co jeść?Orzechy?Podobno poprawiaja pracę mózgownicy.
    ... zobacz więcej
  • 10:53:42, 23-03-2007 Nika

    360nie lubię rozwiazywania krzyżówek, ale dużo czytam-artykuły prasowe, literaturę piękną i rozmaite poradniki, co według mnie jest równie dobrym sposobem.Staram się tez pisac różne drobiazgi np.księge genealogiczną naszej rodziny, co zmusza mnie do penetracji wielu tekstów źródłowych, a przede wszystkim do myślenia. codziennie jem kilka orzechów i migdałów, ziarna słonecznika...gdyż czytałam o ich pozytywnym wpływie na cały organizm.
  • 19:59:36, 23-03-2007 Nella

    A ja gram codziennie w scrable na onecie.Świetny trening pamięci .Polecam!

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy