Strona głównaEdukacjaAktywność a demencja

Aktywność a demencja

Lee Nugent, 74-letni mieszkaniec Orlando (Floryda), to przypadek medycznej anomalii: mimo podeszłego wieku nie bierze żadnych lekarstw i cieszy się wyśmienitą kondycją fizyczną oraz umysłową - codziennie spaceruje 4 mile w towarzystwie swej żony, 65-letniej Lindsay Vu Nugent. Twierdzi, że chodzenie oraz dieta oparta przede wszystkim na surowych warzywach, korzystnie wpływają nie tylko na jego samopoczucie, ale i pamięć.
W istocie, badania wykazują, że zmniejszenie ryzyka chorób serca (poprzez m. in. odpowiednią dawkę gimnastyki, zdrowy sposób odżywiania się oraz niepalenie papierosów) redukuje niebezpieczeństwo wystąpienia demencji. Dzieje się tak częściowo dzięki lepszemu przepływowi krwi do mózgu. Pomocne okazują się również wszelkie formy umysłowej aktywności: czytanie, układanie puzzli, gra na jakimkolwiek instrumencie muzycznym.

Neurolog Michael Merzenich z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco twierdzi, że poleganie na umiejętnościach już wykształconych, nawet perfekcyjnych, nie wystarcza. Utrzymanie funkcji poznawczych w doskonałym stanie wymaga uczenia się w ściśle określonych, powtarzających się, lecz jednocześnie ambitnych formach, twierdzi dr Merzenich w ostatnim numerze „The Journal on Active Aging”. Poleca naukę języka obcego, gry na dowolnym instrumencie, żonglerki lub tańca; badania dowodzą, że wpływ tej ostatniej formy aktywności fizycznej na pamięć i kondycję umysłową jest większy niż bardziej forsownych dyscyplin (biegi, pływanie), ponieważ wymaga skupienia uwagi na rytmie, a to angażuje dodatkowe obszary mózgu.

Glenda Marshall, 60-letnia instruktorka z Ocosee na Florydzie, o zbawiennym wpływie tańca na fizyczne i psychiczne samopoczucie człowieka wie od wielu lat; nie potrzebuje badań naukowych, by dać się przekonać. Taniec to dla niej również źródło motywacji - jej matka cierpiała na chorobę Alzheimera, Glenda robi więc wszystko, by się przed tym uchronić. Jej ulubiona forma ruchu to doskonały środek zapobiegawczy.

Katarzyna Dubrownik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy