Strona głównaEdukacjaAgeizm - programy edukacyjne pomagają walczyć z dyskryminacją

Ageizm - programy edukacyjne pomagają walczyć z dyskryminacją

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest powszechny. Na Cornell University pokazano, że poprzez edukację i kontakt międzypokoleniowy można zredukować uprzedzenia i stereotypy związane ze starzeniem się.
Ageizm - programy edukacyjne pomagają walczyć z dyskryminacją [fot. Canva / PIXABAy]
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), wiek jest najbardziej akceptowalnym społecznie na świecie. Dyskryminacja osoby ze względu na jej zaawansowanie w latach jest częściej uważana za zupełnie normalną częściej niż rasizm czy seksizm.

Według ekspertów programy, które sprzyjają kontaktom międzypokoleniowym, w połączeniu z edukacją na temat procesu starzenia się i jego błędnych wyobrażeń, najlepiej sprawdzają się w zmniejszaniu uprzedzeń. Takie interwencje miały największy wpływ na kobiety, nastolatki i młode osoby dorosłe.

- Najbardziej zaskakujące było to, jak część tych programów skutecznie działa. Jeśli uczymy ludzi więcej o - jeśli mniej się go boją, są do niego mniej negatywnie nastawieni i mają przyjemne interakcje ze starszymi ludźmi - to pomaga - mówi prof. Karl Pillemer z Cornell University.

Przejawy agresji, takie jak dyskryminacja w miejscu pracy i żarty na temat wieku w filmach, mogą mieć silny negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne osób starszych. Lekarze o nastawieniu dyskryminacyjnym mogą błędnie diagnozować starszych pacjentów lub wykluczać ich z pewnych terapii.

Starsi ludzie często przejmują negatywne nastawienie społeczeństwa do starzenia się. - A równocześnie przez to stają się bardziej podatni na zaburzenia psychiczne i choroby fizyczne. Umierają nawet średnio o 7,5 roku wcześniej niż osoby, które mają bardziej pozytywne nastawienie do starzenia się - wskazuje prof. Pillemer.

Przeanalizowano 63 badania przeprowadzone w latach 1976-2018, w których wzięło udział sześć tysięcy ludzi. Oceniono w nich efektywność trzech rodzajów interwencji, które miały na celu ograniczenie ageizmu: edukację, kontakt międzypokoleniowy oraz połączenie tych dwóch.

Najefektywniejsze programy łączyły edukację i kontakt międzypokoleniowy. Co ważne, - jak zauważa prof. Pillemer - takie działania są zarówno tanie, jak i łatwe do powtórzenia.

- Organizacje wolontariackie i programy pozaszkolne powinny pomyśleć o wykorzystaniu tych metod, aby zredukować postawy , ponieważ to faktycznie działa - radzi prof. Pillemer.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy