Strona głównaEdukacja12 kwietnia - międzynarodowy dzień lotu człowieka w kosmos

12 kwietnia - międzynarodowy dzień lotu człowieka w kosmos

W 50 rocznicę lotu Jurija Gagarina dzień 12 kwietnia został na mocy rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłoszony „międzynarodowym dniem lotu człowieka w kosmos". Uroczystości 50-lecia startu statku Wostok celebruje cały świat.
Jurij Gagarin, jako pierwszy przetarł szlak, którym podążyło do tej pory 500 kosmonautów z całego świata. 12 kwietnia 1961 na statku kosmicznym Wostok odbył lot po robicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego jej okrążenia. Co prawda Gagarin spędził w kosmosie tylko godzinę i czterdzieści osiem minut, ale wielu zazdrości mu tej wyprawy.Gdy tylko Wostok przebił się przez gęste warstwy atmosfery zobaczyłem Ziemię. Patrzyłem to na niebo, to na Ziemię - mówił Jurij Aleksiejewicz Gagarin - Horyzont, jakby wymalowany wszystkimi kolorami tęczy pas oddzielający oświetloną promieniami słońca Ziemię od czarnego nieba.

Ze względu na międzynarodowy charakter święta „dnia lotu człowieka w kosmos" i okrągłą rocznicę w tym roku uroczystości mają charakter szczególny: w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą odbędzie się specjalna impreza, w której wezmą udział kosmonauci z całego globu. 1 kwietnia Centralny Bank Rosji wyemitował dwie monety, które od razu stały się kolekcjonerskim rarytasem. Z okazji okrągłej rocznicy Rosjanie odtajnią też kolekcję tajnych akt dotyczących tego lotu, co potwierdził Oleg Kliszek, Dyrektor Generalny Instytutu Inżynierii Mechanicznej Federacji Rosyjskiej.


Nie tylko w Rosji, ale też na całym świecie odbywają się uroczystości. W Polsce planowany jest specjalny trwający 108 minut spektakl w Toruniu, mieście Kopernika. Natomiast z Krakowa wyrusza specjalna wyprawa do kosmodromu Bajkonur, miejsca, z którego startował Gagarin.

Kosmodrom Bajkonur to najstarszy na świecie tego typu obiekt. Kosmodrom diametralnie zmienił się od 1950 roku, obecnie to zespół 9 kompleksów startowych, 15 stanowisk wystrzału rakiet, dwa duże lotniska i wielkie centrum kontroli lotów. Z tego miejsca w kosmos lecieli nie tylko Gagarin, ale też pierwsza kobieta w kosmosie Walentyna Tiereszkowa i polski kosmonauta Władysław Hermaszewski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy